מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

ניוזלטר סמפטמבר 2014

מגזין סמפטמבר 2014

אנחנו חוזרים לאחר תקופת חופש קצרה, מקווים שכולכם נחתם במהלך הקיץ, טיילתם ובליתם.
כבכל חודש גם הפעם תוכלו למצוא בניוז כתבה מעניינת. הפעם- כלבים בזווית קצת אחרת. להבדיל מכתבות קודמות אשר עסקו במחלות של בעלי חיים, הפעם דווקא נעסוק בבני אדם וביכולות המדהימות של בעלי החיים לעזור לנו ואף להציל את חיינו.
מקרה החודש יפגיש אתכם עם סימה, כלבתה המהממת של ד"ר ענת שהכירה הפעם את הקליניקה מזווית עיניי המטופל, כאשר עברה ניתוח להסרת גידול.

וכמובן מתכון חגיגי מפנק לכבוד ראש השנה.

נשמח לשמוע רעיונות ותגובות תמיד.

חג שמח, צוות הקליניקה.  

כתבת החודש – האם כלבים מסוגלים לזהות מחלות סרטניות בבני אדם?  

יכולתם של כלבים לזהות תהליכים סרטניים בבני אדם עלתה לכותרות בשנת 2005, כאשר מחקר בריטי הדגים יכולת זיהוי מוצלחת של סרטן שלפוחית השתן באמצעות כלבים. המחקר הראה אחוזי הצלחה של 41%.
אחוזים אלו היו גבוהים מאחוזי זיהוי בטכנולוגיות הדמיה מתקדמות אחרות.

הכלבים אשר השתתפו במחקר לא הוכשרו באופן מיוחד ולא היו כלבי גישוש, ההנחה הייתה שלכלבים יש יכולת לזהות ריח אשר אופייני לתאים העוברים התמרה סרטנית. קשה מאד עד בלתי אפשרי להבין האם לסוג הכלבים יש השפעה על הזיהוי, אך העובדה היא שכאשר אותם כלבים הצביעו על אדם מסוים, בבדיקות מתקדמות אכן נמצא כי באותו פרט מתפתח תהליך סרטני.

דיווחים נוספים:
לאורך השנים מדווחים על מקרים רבים נוספים התומכים בהשערה זו.
גיל בעליו של טרודי, כלב מסוג דלמטי, מספר כי לפני 25 שנה כלבו הציל את חייו כאשר התריע בפניו על סרטן ברגלו.
ד"ר ג'ון צ'ארץ' החוקר את הנושא, מצא כ 500מקרים בהם הבעלים מדווחים כי טרם גילוי המחלה הסרטנית, כלביהם הראו אובססיביות יתר כלפי אותו איבר חולה.
מספר כלבים זכו לכותרות בשנים האחרונות בשל אחוזי הצלחה גבוהים בזיהוי סרטן, אחד מאותם כלבים הוא ג'ורג', שנאוצר השייך לרופאת עור, אשר זכה למוניטין כמזהה סוגים של סרטן בעור.

מחקרים נוספים

מחקר משנת 2006 בחן את יכולתם של כלבים לזהות סרטן ריאה באמצעות הרחת האוויר הנפלט מריאות החולה. במחקר זה נמצאו אחוזי הצלחה מפתיעים- אותם כלבים הצליחו לזהות תהליך סרטני ממש בתחילתו, עוד לפני הופעת הסימנים הקליניים בחולים.

מחקר נוסף בחן את יכולתם לזהות את סרטן המעי הגס, סרטן הנחשב לקשה לזיהוי ואשר גורם לאחוזי תמותה רבים בקרב האוכלוסייה. נמצא כי הכלבים הצליחו, באמצעות הרחת צואה, לזהות 98% מהחולים במחלה!!

מחקר מקיף וחדשני אשר בוצע בבית חולים במילאנו איטליה, פורסם במאי השנה. המחקר בדק 902 דגימות שתן אשר כשליש מהם היו של גברים הסובלים מסרטן הערמונית בשלבים שונים של ממאירות, שני שליש מהדגימות היו של קבוצת ביקורת של גברים ונשים ללא מחלת ערמונית. התוצאות היו מפתיעות והראו 98% אחוזי הצלחה בזיהוי.
במחקר זה השתתפו שתי כלבות בנות 3 שנים מגזע רועה גרמני, אשר שמשו ככלבות גישוש בשירות הצבא האיטלקי. בטרם תחילת המחקר אומנו הכלבות באמצעות "קליקר" (כלי המשמש מאלפים) לעמוד ליד דגימת שתן מחולה הסובל מסרטן ערמונית. במהלך האילוף נחשפו הכלבות ל 200 דגימות שתן של חולים ו 230 דגימות שתן של אנשים בריאים וכאשר הכלבות נעמדו בסמוך לדגימות הרלוונטיות הם קבלו חיזוק חיובי.

 

                              דיזי – כלבה לזיהוי סרטן, בפעולה

גם ישראל על המפה:
עמותת כב"א (כלבים בשירות אנשים) פרסמה מחקר במהלכו אומנו 5 כלבי בית רגילים בשיטות אילוף חיוביות (מתן מזון כתמורה לזיהוי), אותם כלבים אומנו לזהות דגימות נשיפה של חולים הסובלים מסרטן ריאות ומסרטן השד, כאשר ביטוי לזיהוי היה ישיבה או שכיבה מול הדגימה ואי זיהוי התבטא בהתעלמות.
לאחר תקופת האילוף שערכה 2-3 שבועות בלבד, בוצע מחקר "עיוור", כלומר לא הכלבים ולא החוקרים ידעו אלו מהדגימות הם של אדם חולה ואלו מאדם בריא.
התוצאות הראו רמת דיוק של 99% בזיהוי סרטן הריאה ודיוק של 98% בזיהוי סרטן השד.
לסיכום, נראה כי התחום מבטיח ויכול בעתיד להוות כלי אמין וזול לזיהוי מוקדם של סרטן על סוגיו השונים.

 . 

  פינת האימוץ

סקאי ננטש בהסגר לוד כשהיה כבר בן 10. הושאר לבדו בכלוב הקטן והקר על ידי המשפחה שאהב במשך עשור שלם כמו שרק כלב יודע לאהוב.

שנה שלמה עברה לה, ואיש לא הגיע להציל את סקאי.

 בשנה שעברה לקחנו את סקאי אלינו אל בית המחסה, בתקווה שסיכוייו למצוא בית אצלנו יהיו טובים יותר. הבטחנו לסקאי שנעשה כל שביכולתנו כדי למצוא את המישהו המיוחד הזה, מישהו שיכניס את סקאי אל ביתו ואל ליבו, שיקח אותו למרות ואפילו בגלל גילו המבוגר. 

 

אנחנו מתכוונים לעשות הכל כדי לעמוד בהבטחה שלנו!

אז אולי המישהו המיוחד הזה הוא אתם?

רוצים להכיר את סקאי? נשמח שתתקשרו אלינו: 050-7795477 או 
050-7795277  

   

מ

מבצע החודש  

מבצע חבר מביא חברמרוצים מהטיפול? למה שלא תעבירו את זה הלאה?

העברתם, אנחנו רוצים לפרגן לכם- כל לקוח אשר בעקבותיו יגיע לקוח חדש יקבל זיכוי על סה"כ 80 שקלים לטיפולים במרפאה

 


 לחצו כאן לקריאת ניוזלטרים קודמים של הקליניקה

 

 

מקרה החודש

סימה, כלבה מהממת (טוב אולי אני לא אובייקטיבית (: ) בת 14 שנים, פגשה החודש את חדר הניתוחים של הקליניקה מזווית אחרת. היא אומנם ביקרה במרפאה עשרות פעמים אך הפעם היא הייתה המטופלת. לסימה נמצא גידול ברגלה האחורית, ובאבחון מקדים באמצעות שאיבת תאים עדינה, אובחן הגידול כגידול סרטני מסוג מאסט, שהיינו סרטן ממאיר העלול להתפשט במהירות.

סימה נותחה במהרה והגידול הוסר. תוצאות הביופסיה הראו כי הגידול הוסר בשלמותו ודרגת ממאירותו נמוכה. אנחנו מאחלים לסימה החלמה מהירה, לשוב ולבקר רק על תקן אורחת כבוד וחיים ארוכים ומאושרים.

סימה מילנר – מתאוששת לאחר הניתוח הסרת מסה ברגל האחורית

גידול מאסט הינו גידול עור נפוץ מאד בכלבים ,אבחון מוקדם והסרה מסייעים מאד ומאפשרים סיכויי החלמה גבוהים וחזרה לשגרה.
תוכלו לקרוא עוד על המחלה ב : https://www.haclinicavet.co.il/dindex/mast-cell-tumor/

 

 

 פאי תפוחים חגיגי לשנה החדשה 

מרכיבים

1/2 כוס קוואקר דק (מהיר הכנה)

1/2 כוס קמח מלא

1 ביצה קטנה

2 כפות שמן מפחית טונה ועוד כף להברשת העוגיות

תפוח גדול קלוף וחתוך לקוביות

 

אופן הכנה

מחממים את התנור ל-180 מעלות.

מערבבים את כל החומרים, מלבד התפוחים, עד ליצירת בצק, ניתן להוסיף מעט קמח במידת הצורך

יוצרים גליל ארוך בקוטר של כ2 סמ, חותכים למטבעות בעובי ס"מ 

במרכז כל מטבע מניחים כמה קוביות של תפוחים ומברישים במעט שמן טונה

אופים 25-30 דקות, עד שהתפוחים רכים והבצק זהוב.

שומרים במקרר בקופסא אטומה עד כשבוע

 

בתאבון 🙂

לקריאה על מתכונים נוספים לחצו כאן

 


 וידיאו החודש

לחצו כאן לערוץ Youtube של הקליניקה – וצפו בעוד המון סרטונים משעשעים עם חברינו הקטנים 


 עדכוני החודש

אנו מברכים את אליסה שהצטרפה אלינו לצוות הטכנאים. אליסה הינה טכנאית מנוסה עם שנות ניסיון רבות במרפאות גדולות ופעילות. אהבתה לבעלי חיים הינה חסרת גבולות ושילוב מנצח של עדינות ומקצועיות הופך אותה לאשת מקצוע מצוינת. אנחנו מאחלים לה הרבה בהצלחה

שירותי מעבדה חדשים– הקליניקה רכשה ציוד לביצוע בדיקות PCR

               מעבדת PCR במרפאת הקליניקה

PCRהינה בדיקת מעבדה מתקדמת אשר מסוגלת לאבחן מחלות על סמך זיהוי DNAשל הפתוגן עצמו. היות ומדובר בזיהוי של DNA, מהימנות הבדיקה הינה גבוהה ביותר.

עד היום בדיקות DNAהיו מבוצעות במעבדה יחידה הממוקמת בצפון הארץ והתוצאות היו מגיעות רק לאחר 4 ימים. מהיום אנו מסוגלים לתת תשובות מהימנות תוך שעה וחצי בלבד, עובדה המאפשרת לנו להעניק טיפול נכון ומהיר בעת הצורך.

נכון להיום ניתן לאבחן קדחת קרציות בכלבים- ארליכיה, וטפיל דם של חתולים –מיקופלזמה המופליס. בעתיד יפותחו בדיקות נוספות

 

 


  בקרו אותנו ב:  

  

 

 

 

 

                                                      בקר אותנו באתר: www.haclinicavet.co.il

עלון חדשות זה נשלח אליך בשל היותך לקוח של ההקליניקה, מרכז וטרינרי. אנו מכבדים את פרטיותך ולא נעביר את כתובת הדואר האלקטרוני שלך לאף גורם זר. כמו כן אנו מקפידים לשלוח אליך חומר בנושאים הקשורים למרפאה בלבד. במידה והינך מעוניין להסיר את כתובתך מרשימת התפוצה, אנא לחץ על הקישור בתחתית מכתב זה

 

 

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button