מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

אכילה ברחוב ובעצם כל דבר הנראה לעין

גוף זר כלב - וטרינר בתל אביב

אכילה ברחוב ובעצם כל דבר שנראה לעין . . .

להלן מאמר נוסף שאמור לעזור לכם בעלי הכלבים כאשר אתם מטיילים עם כלבכם האהוב, וכמו כן לשמור מרע על ההולכים על ארבע.
אחת הבעיות הנפוצות בהן אנו נתקלים כמעט בכל חינוך של כלב הינה בעיית האכילה ברחוב. רוב הכלבים (לברדורים וגולדנים בפרט) נוטים ל"נשנש" כל דבר שנקרה בדרכם בזמן הטיול היומי, כגון חתולי רחוב, שאריות אוכל שנשאר בפארק ואפילו צואה של כלבים אחרים.קודם כל, חשוב להפריד בין אכילת צואה ואכילה של דברים אחרים, זאת מכיוון שהסיבות לפעולה שונות בתכלית.

אכילת צואה – נובעת בד"כ מאופי דומיננטי של הכלב, כשכלבכם ניתקל בצואה של כלב אחר הוא אוכל אותה במטרה להעלים את סימון הריח מהאיזור כך שיוכל לסמן את השטח בוריטוריה שלו.
אכילת שאר תופינים –ישנם כלבים שנוטים לאכול מתוף גרגרנות לשמה (מי שחווה גידול של לברדור מבין על מה מדובר), סיבה אחרת יכולה לנבוע מרעב כתוצאה מכך שהכלב מקבל כמות מזון קטנה מזו המתאימה לו או ממתן אוכל שאינו מתאים מבחינת ערכים תזונתיים עבור כלב מסויים.

מהי החשיבות במניעת אכילה ברחוב?

1.רפואית –אכילת דברים ברחוב פוגעת בבראיותו של הכלב, מה שמגדיל את  סיכוייכם לבקר את הוטרינר בתקופה הקרובה.
אכילה מהרחוב יכולה לגרום לשלשולים, הקאות, הדבקות בתולעת הפארק, הרגשה כללית לא טובה ואפילו לסתימת מעיים.
קיימת אף סכנת מוות במקרה של בליעת חפץ מסוים כגון ניילונים ואפילו עצמות חדות.
2.התנהגותית –אכילה מהחוב יכולה להביא עימה תופעות התנהגותיות שליליות כמו חטיפת אוכל מילדים, חוסר תשומת לב לבעלים כאשר יש גירוי תזונתי ואף נשיכה ותקיפה במקרה של ניסיון להוציא את המזון מפיו של הכלב,ובמקרה קיצון אפילו קרבות על מזון שנמצא עם כלבים אחרים.
איך מונעים התנהגות זו?
החוק הראשון בנושא זה הוא הפרדה מוחלטת בין האוכל שלנו לאוכל של כלבנו, חשוב מאוד להקפיד על כך מהתחלה. אין להתפתות לתת לכלב את שאריות האוכל שלנו או של ילדנו ,למרות שמי כמונו יודע שאין דבר נוח יותר מלקרוא לכלב לאחר ארוחת הערב על מנת ש"ינקה" את הרצפה והצלחות. חשוב להבין שפעולה זו מרגילה אותו לאסוף כל דבר מהרצפה בין אם זה במקום סטרילי כמו ביתנו או זבל מהרחוב.
דרך נוספת היא ליצור מצב בעייתי ולא לחכות שהוא יקרה לבד, כלומר ניצור באופן מלאכותי סיטואציה בעייתית של מפגש הכלב עם מזון מהרחוב וכל ניהיה מוכנים לשלוט עליה ברמה גבוהה יותר, זאת לעומת שנחכה שכלבנו ימצא לבד מזון ואז כנראה שכלבנו יגיב במהירות רבה מאיתנו. פתרונות אפשריים:
בזמן הארוחות השתדלו להרחיק את הכלב כמה מטרים מהשולחן ולתת לו את האוכל שלו רק לאחר שסיימתם את הארוחה שלכם.

הכינו פחית רעש (פחית ריקה עם 10 מטבעות של 10 אגורות) וברגע שהכלב מתקרב לשולחן האוכל רשרשו בפחית פעם אחת קצרה אבל חזקה ואמרו במקביל את הפקודה "לא". כאשר הכלב נסוג שבחו אותו על התנהגותו אך לא בצורה קולנית מידי ע"מ שלא יתלהב מחדש ויחזור לקרבתכם. כמובן שצריך לחזור על פעולה זו מס' פעמים ע"מ שתתרחש למידה. חשוב להיות עקביים בתהליך הלימוד ולא לפספס אפילו פעם אחת, על המשפחה להיות מתואמת כך שלא תהיה "חוליה חלשה" אחת שתהרוס לכולם.

ע"מ ללמד את הכלב לשמור על אותה ההתנהגות גם שהוא נמצא במרחק מסוים מאיתנו היא ע"י שלושה דברים:

1) זריקת פחית הרעש ליד הכלב בזמן שהוא אוכל משהו ברחוב .

2) שימוש ברצועה ארוכה (לא מהנמתחות) ומתן תיקון חזק בזמן שהכלב ניגש לגירוי.

3) יצירת "מלכודות" – מריחה של דבר חריף מאוד(בכמות מאוד קטנה) על מזון שהכלב אוהב ולתת לו לאכול בכדי להשאיר בפיו טעם מר (תרתי משמע) שתתקשר למוחו לחטיפת המזון. מהרצפה.

הערה : האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני של איש מקצוע.

יואב גורן, ליו-הב חינוך ואילוף כלבים

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button