מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס

גיחת החסידה או איך מגיעים גורים לעולם

(ג'רי) גור בן חודש ודניאל (בת שנה)

בגרות מינית ומחזור מיני בכלבה

השלמת הבגרות המינית והמחזור הראשון של כלבה מתחילים לקראת גיל 6 חודשים בכלבות מגזעים קטנים ולקראת גיל שנה בכלבות מגזעים גדולים. ייחום ומחזור ראשון מעידים על כך שהכלבה סיימה את התפתחותה המינית אך אין זה אומר כי סיימה לגדול וכי מוכנה להריון והמלטה תקינים ועל כן לא מומלץ להרביע כלבה לפני הגעתה לגיל שנה וחצי.

מחזורה המיני של כלבה מורכב מ 4 שלבים ואורך בין 4 ל 12 חודשים:

פרואסטרוס: אורך בין 3 ל 17 ימים, זהו השלב בה הנקבה מעוררת עיניין רב אצל זכרים, בשלב זה נראה כי התנפחות של איזור הוגינה והפרשה דמית מאיבר המין.

אסטרוס: אורך בין 3-21 יום, במהלך שלב זה מבייצת הנקבה ולכן זיווג בשלב זה עשוי להוביל להריון. איבר המין קטן מעט וההפרשות הופכות מדמיות לשקופות, ע"מ לקבוע את המועד המתאים ביותר לזיווג יש לבצע משטחים מיקרוסקופיים מהפרשות איבר המין המנבאים לנו את מועד הביוץ המשוער.

דיאסטרוס: אורך 70 יום לערך כאשר במידה והכלבה התעברה  במהלך שלב זה מתרחש הריון ,ובמידה ואין התעברות מתרחש בגוף הכלבה מאין "הריון מדומה" היות וגוף הכלבה מפריש במהלך תקופה זו הורמונים שמטרתם לתחזק הריון במידה וקיים .במידה והכלבה התעברה משך הריון ממוצע הוא 63 יום.

אנאסטרוס: אורך בין 3 חודשים ל 10 חודשים כאשר במהלך שלב זה אין פעילות מינית אצל הכלבה , בכלבות מבוגרות (מעל גיל 8 ) שלב זה יכול להתארך אף יותר.

זיהוי הריון והערכות להמלטה:

זיהוי הריון משתנה בהתאם לגיל ההריון:

ביום ה 10-24 ניתן לזהות באמצעות אולטראסאונד שלפוחית הריון.

ביום ה 16 להריון ניתן לבצע בדיקת דם לזיהוי הריון.

מהיום ה 24 להריון באמצעות אולטראסאונד ניתן לזהות דופק עוברים . מהיום ה 42 ניתן לבצע צילום רנטגן באמצעותו ניתן לקבוע הריון ומ"ס עוברים.

מהשבוע הרביעי להריון ניתן לנסות ע"י מישוש לזהות הריון אך שיטה זו איינה אמינה ויתכנו טעויות רבות.

ככלל הבדיקה האמינה והמועדפת לזיהוי הריון, מספר וולדות וחיותם היא באמצעותאולטראסאונד.

בכלבה הרה מומלץ להקפיד על תזונה במזון איכותי, חשוב לפני כניסה להריון לדאוג שהכלבה תהה מחוסנת בחיסון כלבת ומשושה ולהמנע מלחסנה במהלך ההריון עצמו.
כן מומלץ לבצע במהלך ההריון טיפול מונע נגד תולעי מעיים.

המלטה:

המלטה נחלקת ל 3 שלבים כאשר השלב השני והשלישי חוזר על עצמו עם המלטת כל גור מהשגר .

שלב 1: נמשך בין 6 ל 12 שעות אך יכול להערך גם 36 שעות בכלבות השרויות בלחץ. זהו השלב של ההערכות להמלטה. במהלך השלב הזה הנקבה תראה חוסר שקט והתנהגות "קינון ", טמפ' הגוף בשלב זה יורדת בד"כ במעלה מה שמאשפר לבעלים לנסות לחזות את ההמלטה לפני שזו מתרחשת.

שלב 2: נמשך בין 3 ל 12 שעות בדרך כלל, טמפרטורות הגוף חוזרת לערכים נורמאלים או אף עולה מעט והכלבה נכנסת ל"צירים " בשלב זה יתכן ונראה הפרשות מיימיות מאיבר המין של הכלבה ,שלב זה מסתיים עם יציאתו של הגור הראשון.

שלב 3: נמשך בדרך כלל עד 15 דקות מיציאת הגור ובמהלך שלב זה נפלטת השיליה, יתכן מצב בו יוולדו מספר גורים ורק לאחר מכן יפלטו השיליות.

משך הזמן הנורמאלי בין גור לגור הוא בין 5 ל 120 דקות, כאשר מדובר בשגר גדול במיוחד הנקבה עשויה להמליט מספר גורים, לנוח לשעתיים ואז להמשיך בהמלטה. ההמלטה כולה אורכת בדרך כלל כ 6 שעות אך עשויה לערך גם 12 שעות. המלטה שעורכת יותר מ 24 שעות מסכנת הן את האם והן את גורים.

מספר הגורים בהמלטה יכול לנוע מגור אחד בגזעים קטנים ועד ל 15 גורים ואף יותר בגזעי ענק.

בעיות במהלך ההמלטה המצריכות התערבות רפואית:

  1. לכלבה יש הפרשות מיימיות או אפורות מאיבר המין ועברו מעל לשעתיים ללא כל גור.
  2. אם עברו יותר משעתיים מהמלטת גור ,נראה כי יש גור נוסף אך ההמלטה אינה נמשכת.
  3. אם נראה גור תקוע באיבר המין ל הכלבה.
  4. אם הכלבה מראה כיווצים מאסיבים והפרשות מרובות מהנרתיק מעל ל 30 דקות.
  5. אם ההריון נמשך מעל ל 70 יום.
  6. בעיות בהמלטה מתרחשות בעיקר בכלבות צעירות, בכלבות מגזעים קטנים ובמיוחד בגזעים פחוסי פנים כמו לדוגמא בולדוגים.

טיפול בגורים ובאם לאחר ההמלטה:

יש להכין מבעוד מועד מקום שקט, נקי וחמים שיהיה מתאים להמלטה ולטיפול בגורים. טמפרטורת הגוף לאחר המלטה היא בדרך כלל גבוה במעלה למשך יומיים שלושה. את הכלבה המניקה מומלץ להזין במזון איכותי לגורים. יש לשים לב כי הכלבה הכן מניקה ,שהגורים מתפתחים ויונקים וכי האם חשה בטוב, עיירנית ובעלת תיאבון תקין. גורים ניזונים מחלב בלבד עד להגיעם לגיל 3 שבועות ואז משלבים בהדרגה גם מעט מזון מוצק. גורים מומלץ למסור בגיל 8 שבועות ולא לפני גיל 6 שבועות.

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏