מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

סינדרום ברכיוצפאלי

"Brachi" משמעותו קצר ו "cephalic" משמעותו גולגולת, ועל כן פירוש ביטוי זה הוא סינדרום "קצרי הגולגולת". סינדרום זה נפוץ בכלבים בעלי פנים פחוסות, הסינדרום משלב מספר לקויות אנטומיות הנובעות כולם מהקטנת נפח הגולגולת והצרות החללים המצויים בו.

תוצאותיו של סינדרום זה הם קשיי נשימה שעשויים להוביל למחסור משמעותי בחמצן, לאי יכולת ביצוע מאמץ גופני, קשיים להסתגלות לחום ואף קריסה ומוות פתאומי.

הגזעים בהם הסינדרום הוא הנפוץ ביותר הינם: בולדוג, פאג סיני, פקינז, בוסטון טרייר, קינג צ'ארלס קווליר, בוקסר, שיי צו וכלבים פחוסי פנים אחרים.

הסינדרום הינו שילוב של מספר לקויות אשר יכולות להתרחש באופן חלקי או מלא בכלב פחוס:

הצרות נחיריים:

הצרות של שני הנחירים עובדה המובילה לכניסה מוקטנת של אוויר אל חלל בית החזה. פגם מולד זה הינו בר תיקון באמצעות ניתוח פשוט יחסית במהלכו מורחבים הנחיריים.

חיך רך מאורך:
משמעות בעיה זו היא שחלקה הרך של החיך הינו ארוך מהרגיל ועל כן מפריע לאוויר להיכנס אל הקנה, פגם אנטומי זה נפוץ בכלבים אלו וגורם להם לנחירות וחירורים במהלך העירות והשינה, יש לקצר חיך רך זה באמצעות ניתוח ייעודי כאשר הכלב מתקשה בנשימה ונוחר גם כאשר הינו ער.

הצרות קנה:

קנה מוצר מהרגיל. מצב זה אינו בר טיפול אך חשוב להיערך אליו מבעוד מועד לפני הרדמת הכלב לצורך פרוצדורה היות והוא מהווה סיכון הרדמה.

"שקי לוע" מהופכים:

 משני צידי הלוע קיימים מאין שקים קטנים להם יש תפקיד בפעולת הנשימה, בגזעים פחוסי פנים שקים אלה, בשל הלחץ הרב המצוי באזור, יכולים להתהפך לכיוון הלוע וליצור הצרות נוספת של החלל. במידה ונוצרת בעיה זו יש להסירם באמצעות ניתוח.

כל הבעיות המצוינות מעלה הינן מהוות סיכון משמעותי, במיוחד בישראל, לחוסר סבילות לחום וכתוצאה מכך למכת חום. במידה וכלבכם הינו פחוס פנים יש להיות במעקב רפואי קבוע על מנת לוודא כי אינו סובל מאחת או יותר מהתופעות המצוינות.

למידע אודות מחלות רבות נוספות ניתן לקרוא ב-אינדקס המחלות וטרינרי.
הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button