מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

סניליות בכלבים וחתולים מבוגרים

בכלבים ובחתולים מבוגרים, בדומה לבני אדם תהליך הזקנה מלווה בשינויים פיזיולוגים המתבטאים במחלות שונות ובשינויים מנטליים. מאמר זה יעסוק בסניליות , מחלה הנפוצה מאד בכלבים ובחתולים קשישים המזכירה בסימניה ובגורמיה את מחלת האלצהיימר בבני אדם.

שינויים קוגנטיבים כוללים פגיעה באוריינטציה בזיכרון וביכולת הלמידה, בכלבים וחתולים השינויים הללו מתבטאים בווקליות (יללות ונביחות) מוגברת, מתן צרכים במקומות לא רצויים, שוטטות ברחבי הבית ללא מטרה וירידה בשמיעה ובראיה.

השינויים הללו הרבה פעמים מתקבלים על ידי הבעלים כשינויים נורמאלים המיוחסים לגילו המבוגר של בעל החיים. מחקרים אשר בוצעו בשנים האחרונות מראים כ 32% מהכלבים מעל גיל 11 סובלים ממחלה זו ובכלבים מעל גיל 16 כמעט בכולם קיימות חלק או כל הסימנים המתוארים מעלה. בחתולים נמצא כ 36% מהחתולים בגלאיים 7-11 וכ 88% מהחתולים מעל גיל 16 סובלים ממחלה זו.

אבחון המחלה:
אבחון מחלה זו הוא מאתגר מהסיבה שבעלים רבים מתייחסים לשינויים כ"הזדקנות נורמאלית" ולכן אינם מגיעים לטיפול. לכן רוב הכלבים והחתולים החולים אינם מאובחנים ועקב כך לא זוכים לטיפול. בשל סיבה זו אנו נוהגים לבקש מבעלים לחיות גריאטריות למלא מידי שנה שאלון הסוקר את התנהלותו הכללית של בעל החיים, כאשר שאלון זה ממולא מידי שנה אנו יכולים להבחין בשינויים ולקשר אותם לתחלואה. במידה וקיים חשד יש לבצע בדיקה פיזיקאלית מקיפה ובדיקות דם על מנת לשלול גורם אחר המוביל לסימנים דומים.

טיפול:
טיפול במחלה זו משלב טיפול תרופתי, תוספי תזונה ושינויי הזנה, בנוסף קיימת חשיבות רבה גם לטיפול התנהגותי ושינויים סבבתים, שילוב של מספר אמצעי טיפול מגביר את יעילות הטיפול משפר את מצבו של החתול או הכלב ומעט את התקדמות המחלה.
למידע אודות מחלות רבות נוספות ניתן לקרוא ב-אינדקס המחלות וטרינרי.
הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button