Skip to Content Contact Us

טיפול בחתלתולים יתומים

עם בוא הקיץ ועונת ההמלטות רבים האנשים המוצאים עצמם הורים גאים לחתלתול אחד או יותר אשר ננטשו או התייתמו מאימם.

חשוב לציין כי עזרה לגורים אלה היא קריטית היות והם אינם מסוגלים לשרוד לבדם, אך במידה ויש אמא היא תדע להעניק להם את הטיפול הטוב ביותר, ולכן במקרה כזה אל תפריעו ואל תתערבו על מנת שהאם לא תנטוש את גוריה! אם אינכם בטוחים אם יש אימא- ניתן להמתין מספר שעות ולבדוק אם היא חוזרת (יתכן שהלכה לחפש מזון).

הדרך הטובה ביותר לטפל בגורים אלה היא למצוא להם אם מאמצת מדובר במשימה לא קלה, שכן לא פשוט למצוא אם מניקה שתסכים לקבל גור נוסף לחיקה, אך במידה וקיימת כזאת נסו להצמיד לה את הגור היתום, באופן מפליא זה עובד ברבים מן המקרים.
במידה ואין אם חתולה מאמצת תזכו אתם להתנסות במשימה זו, שהיא כלל אינה קלה אך מספקת ומרגשת.

במאמר זה נסקור את כל היבטי הטיפול החשובים.

הזנה

בגור עד גיל 4 שבועות עיקר התזונה מתבססת על חלב (לא חלב פרה). מומלץ לרכוש אבקת חלב גורים, ועדיף כזה המותאם במיוחד לגורי חתולים.
את החלב יש להכין עם מים מורתחים חמימים לפי ההוראות שעל גבי האריזה ומומלץ לא לשמור במקרר יותר מיום אחד ולחמם לטמפרטורה נעימה את הכמות הרצויה לפני כל הזנה. חלב אשר חומם ונשאר מהזנה קודמת יש לשפוך.

את החלב ניתן לתת בבקבוק מיוחד לגורי חתולים או באמצעות מזרק. בשני המקרים חשוב שהקצב לא יהיה מהיר מידי על מנת למנוע דלקת ריאות כתוצאה משאיפת מזון לריאות.

כמויות המזון בכל האכלה והפרשי הזמן בין האכלות תלויים מאד בגיל החתלתול, משקלו וסוג אבקת החלב בה משתמשים.
בחתלתולים קטנים מאד נדרשות כמויות קטנות ותדירות האכלה גבוהה (בערך כל 3-4 שעות) והמצב משתפר עם גדילתם של הגורים.

מומלץ להאכיל את הגור כאשר הוא שוכב על ביטנו ולא על גבו. חשוב לשמור על היגיינה של המזון ושל כלי ההאכלה.

לקראת גיל 4 שבועות ניתן לשלב מזון חתולים יבש שהורטב או מזון רטוב (שימורי מזון לחתולים) בתזונתו של החתול ולאט לאט לנסות לגמול אותו מחלב, כאשר גמילה מלאה יכולה להיעשות לקראת גיל 6 שבועות. חשוב להשתמש במזון לגורי חתולים מאיכות טובה.

עידוד לעשיית צרכים


מפתיע ככל שיהיה, גורי חתולים אינם נולדים עם האינסטינקט של עשיית הצרכים- בשבועות הראשונים לחייהם אימם מעודדת אותם להתפנות על ידי ליקוק איבר מינם ופי הטבעת מיד לאחר האכילה.

אין מה לחשוש, אינכם אמורים לעשות זאת כך, יש דרכים נוספות אפשריות:
לאחר שהגור סיים לאכול יש לקחת צמר גפן לח ולעסות בתנועות ניגוב את איזור פי הטבעת ואיבר המין. תוך מס’ שניות תדעו שפעלתם נכון …
יש לחזור על פעולה זאת לאחר כל האכלה.

לקראת גיל 4 שבועות יתחילו הגורים להתפנות גם לבד.

סביבת מחיה


חתלתולים צעירים זקוקים לסביבה נקייה וחמה. ניתן להחזיק מס’ גורים בארגז קרטון מרופד בבדים השמור בסביבה חמימה. הטמפ’ צריכה להישמר סביב 32 מעלות צלזיוס, וניתן לעשות זאת באמצעות בקבוק גומי חם. יש להקפיד שהבקבוק לא חומם יותר מידי (שכן אז יש סכנה לכוויות), ולהניח את הגורונים בצורה לא ישירה על הבקבוק (לעטוף את הבקבוק בבד או מגבת).

כאשר הגורים צעירים מאד הם ישנים רוב הזמן, אך לקראת גיל 3 שבועות שעות העירנות עולות והם מתחילים לשחק, אז יש לספק להם סביבה מתאימה הן מבחינת גודל והן מבחינת גירויים.

טיפול רפואי

בגורים צעירים יש חשיבות מיוחדת לטיפול כנגד פרעושים, היות ובגיל זה פרעושים רבים עשויים לגרום לאנמיה משמעותית. טיפול נגד פרעושים בגיל צעיר יכול להיעשות ע”י מקלחת במים חמימים וייבוש טוב לאחר מכן או באמצעות תרסיס פרונטליין שמרססים על גבי צמר גפן ומורחים על הפרווה.
טיפול רפואי נוסף הנדרש בגיל זה הוא טיפול נגד תולעי מעיים הניתן בסירופ לפה.
חיסונים וטיפולים נוספים נדרשים החל מגיל 8 שבועות.

בהצלחה .. ומזל-טוב!

למידע אודות מחלות רבות ניתן לקרוא ב-אינדקס המחלות וטרינרי.

אולי יעניין אתכם לקרוא גם

email צרו קשר

    Back top top