מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

נובמבר 2013

מגזין נובמבר 2013

לקוחות יקרים אנו שמחים להציג בפניכם את עלון החדשות החודשי שלנו. החודש נספר לכם על עיקור, הליך כמעט שגרתי ויחד עם זאת הוא מעלה לא מעט שאלות עליהם נשמח לענות בכתבה זו. כמו כן נשתף אתכם במקרה מעניין בו טיפלנו בחודש האחרון. נצ'פר במתכון חגיגי וטעים וכמובן בעל חיים מקסים הממתין לאימוץ. נשמח כרגיל לשמוע חוות דעת ונושאים נוספים עליהם תרצו לשמוע. שיהיה לכם חג חנוכה שמח,

צוות הקליניקה 

כתבת החודש – עיקור

ניתוח עיקור הינו הניתוח הנפוץ ביותר המבוצע בכלבות וחתולות. במהלך הניתוח מוצאים הרחם והשחלות ובעקבותיו הכלבה או החתולה המנותחת לא תתייחם או תהרה.

הסיבה הראשונה לבצוע פרוצדורה זו הינה מניעת הריון והמלטה אך לצד סיבה חשובה זו קיימות מספר סיבות נוספות עליהם אפרט.

גידולי עטין: סרטן העטין הינו הסרטן הנפוץ ביותר בנקבות לא מעוקרות ושכיחותו היא 1 ל 4. מדובר בגידול אשר עשוי לגרום לתחלואה קשה ואף למוות בנקבות חולות. ביצוע עיקור לפני הייחום הראשון מפחית את הסיכוי לחלות במחלה כמעט לאפס ,עיקור לאחר ייחום ראשון מעלה את הסיכון ל 7% ועיקור לאחר ייחום רביעי הגוף כבר אינו מוגן מפני תחלואה. בנקבות להן כבר יש גידולי עטין מומלץ בנוסף להסרה גם לעקר שכן האסטרוגן המופרש מהשחלות מעלה את הסיכון להתפשטות הגידול והיווצרות גרורות.

דלקת רחם : דלקת רחם הינה מחלה אקוטית מסכנת חיים היא נפוצה בעיקר בנקבות לא מעוקרות, בנות 4-7 שנים, כ 6 שבועות לאחר הייחום, אך יכולה להתרחש בכל גיל בנקבה לא מעוקרת ובשכיחות גבוהה באופן יחסי. המחלה גורמת לשחלות להתמלא בנוזל מוגלתי ,עומס רב של חיידקים ורעלנים במידה ואותה נקבה אינה מקבלת טיפול מהיר היא לא תשרוד את המחלה. הטיפול הינו עיקור והוצאת הרחם המזוהמת מהר ככל האפשר. עיקור מקדים מונע את המחלה באופן מלא.

במדינת ישראל משנת 2013 הפך עיקור/סירוס בכלבים מעורבים לחובה ועל כן כלבות שאינן מעוקרות נקנסות  ב 367 ₪ מידי שנה

מבנה האנטומי של מערכת הרביה בכלבות

הליך העיקור: הכלבה/חתולה צריכה להיות בצום ממזון כ 10 שעות לפני ביצוע הניתוח היות והניתוח מבוצע בהרדמה מלאה. לפני הניתוח מבוצעת בדיקה גופנית יסודית וכן מומלץ לבצע ספירת דם לפני על מנת לוודא כי אין בעיה בכמות הטסיות (האחראיות על תפקודי הקרישה ), ושאין אנמיה וכי מצבה הגופני של בעל החיים טוב.

לאחר הבדיקה הגופנית מקבל בעל החיים זריקת טשטוש. לטשטוש יש מספר מטרות- הראשונה היא להפחית סטרס וחרדה ולגרום לבעל החיים להיכנס לתהליך כאשר הוא נינוח יותר, מטרה שנייה היא שיכוך כאבים, הטשטוש מכיל חומר נוגד כאב ובאמצעות מתן שיכוך לפני ביצוע הפרוצדורה "נתפסים" רצפטורי הכאב ובעל החיים מתעורר מהניתוח כאשר הוא אינו כאוב.

מטרה שלישית ואחרונה הינה הפחתת מינון חומר ההרדמה, דבר המאפשר התאוששות מהירה ובטוחה יותר. כאשר בעל החיים מטושטש, מוחדר עירוי דרכו יקבל נוזלים במהלך הניתוח ודרכו יינתן חומר ההרדמה הראשוני. במהלך הניתוח עצמו מורדם בעל החיים במכונת הרדמה. מכונת ההרדמה הינה הדרך הבטוחה והטובה ביותר להרדים היות והיא עושה שימוש בגז אשר פינויו מהגוף הוא מהיר והשליטה על עומק ההרדמה היא מדויקת יותר.

ההכנה לניתוח כוללת גילוח איזור הבטן וחיטוי ייסודי, בניתוח עצמו מבוצע חתך קטן (3-5 ס"מ) דרכו מוצאים הרחם והשחלות. תפירת החתך בשריר ובעור מבוצעת בחוט נספג ופנימי ולכן כעבור מספר חודשים לא נותר זכר לאותו ניתוח. בעל החיים יוצא מהניתוח כאשר התפרים נסתרים, דבר שמונע ברוב המקרים ליקוק והתעסקות עם האזור. הניתוח אורך זמן קצר וההתאוששות מהירה. בשעות הצהריים משוחרר בעל החיים לביתו כאשר הוא ערני ואינו זקוק לכל טיפול נוסף ביום הניתוח.

היות ואנו שמים תשומת לב רבה לנושא רווחת בעל החיים ושליטה בכאב כל בעלי החיים העוברים ניתוח מקבלים זריקת שיכוך כאבים היעילה ל 24 שעות הראשונות. לאחר מכן ניתנים כדורים ליומיים שלושה נוספים. מחקרים רבים מראים כי בעל חיים המקבל שיכוך כאבים מחלים טוב ומהר יותר.

למה לצפות לאחר הניתוח:

ב 24 שעות הראשונות חלק מהמנותחים יראו בחילה ועל כן אנו ממליצים לתת ארוחה ראשונה רק לקראת שעות הערב ובכמויות קטנות .שיעולים הנמשכים מספר ימים גם הם תופעה נפוצה והסיבה לכך היא צינור ההנשמה דרכו מבוצעת ההרדמה שעשוי לגרום לגירוי קל של הקנה.

בחלק קטן מהמקרים בעל החיים ילקק את איזור החתך, במקרים אלו אנו ממליצים על קולר אליזבט אשר מונע מהכלב גישה לאזור הניתוח.

מרבית המנותחים יחזרו למחרת הניתוח לתפקוד מלא ועל כן מומלץ בחמשת הימים הראשונים לשמור על בעל החיים בפעילות מתונה וללכת עימו לטיולים עם רצועה בלבד.

שינויים התנהגותיים לא צפויים בנקבות לאחר עיקור היות ונקבות גם כאשר אינן מעוקרות מתנהגות כמעוקרות רוב ימות השנה פרט לתקופת הייחום אשר אורכת מספר שבועות. מחקרים מראים כי עיקור כן יכול להשפיע על קצב חילוף החומרים ולכן נקבות לאחר עיקור צריכות לקבל תזונה מאוזנת ומוגבלת.

מ

 

מקרה החודש – אגט
אגט בולדוגית כובשת בת שנתיים הגיע לקליניקה לאחר ששהתה בפנסיון לרגל נסיעת הוריה לחו"ל. אגט הייתה חיונית ושמחה אך על גופה היו מספר לקויות עור אדמומיות וחסרות פרווה. על מנת לאבחן את הגורם לבעיית העור ממנה סבלה אגט נלקחו דגימות להסתכלות מיקרוסקופית ולתרבית פיטריות וכן נשלחה דגימה נוספת לייעוץ פתולוגי על ידי פתולוג מומחה. כל הבדיקות יצאו שליליות והמחלה הלכה והחמירה ואגט לא הגיבה לאף טיפול רפואי. בעקבות כך נלקחה דגימת ביופסיה מעורה של אגט לצורך אבחון פתולוגי. ממצאי הבדיקה הראו נגיעות בפטרת עור לא אופיינית .אגט החלה לקבל טיפול סיסטמי (דרך הפה ) נגד פיטריות ומצבה הלך והשתפר.

מצב הקרחת לפני(שמאל) ולקראת סוף הטיפול (ימין)

השבוע הייתה אגט בביקורת עור ובאזורי המחלה החלה צמיחת פרווה חדשה ובריאה. אנו מאחלים לאגט המשך חיים בריאים מסעירים ונטולי מחלות

למידע נוסף על פטרת עור היכנסו לאתר הקליניקה לאינדקס מחלות 

 מתכון- סופגניות חגיגיות

מצרכים:
2 כוסות קמח מלא
3 כפות שיבולת שועל
1 ביצה רכה
2/3 כוס אבקת מרק בטעם עוף או בשר

הוראות הכנה:
לערבב בקערה את הקמח, הביצה ואבקת המרק.
להוסיף את השיבולת שועל ולערבב היטב.
ליצור כדורים ולרדד אותם לעובי של 2.5 ס"מ.

באמצעות כוסית קורצים עיגול ממרכז כל כדור שהכנו, את השאריות שהוצאנו ניתן לרכז וליצור כדורים נוספים.

לסדר בתבנית ולאפות בתנור על חום גבוה למשך 10 דקות (במידה ואופים חצי מהכמות- לחמם למשך 5 דקות)

להוציא מהתנור ולחכות שיתקרר לפני ההגשה לכלב
 בתאבון

לקריאה על מתכונים נוספים לחצו כאן

 

  פינת האימוץ
נועה ילידת 2011
כלבה גדולה, מרשימה ועדינה. נועה גדלה בבית כל חיה, עד שננטשה והגיעה אלינו. היא מחונכת לצרכים ולחיי בית, אוהבת להתפנק ובעלת מזג רגוע ונינוח

את נועה ועוד כלבים וחתולים רבים ניתן לפגוש בצער בעלי חיים רמת גן

לפרטים ירדן- 0507795477

מבצע החודש  

החודש תוכלו ליהנות ממגוון צעצועי קרלי לכלבים וחתולים בהנחה של 10%. חברת קרלי מייצרת מוצרים נלווים לבעלי חיים מאיכות מצויינת ובמחיר תחרותי..  

 


 

 וידיאו החודש

לחצו כאן לערוץ Youtube של הקליניקה – וצפו בעוד המון סרטונים משעשעים עם חברינו הקטנים 

 


  לחצו כאן לקריאת ניוזלטרים קודמים של הקליניקה


 

 עדכוני החודש
החודש התחדשנו במעבדת דם חדשה מסוג Vet Scan, מעבדה חדשנית ומדוייקת בה משתמשים בבתי חולים וטרינריים ברחבי העולם. בעזרת מעבדה זו, תשובות לבדיקות דם מתקבלות תוך רבע שעה ומאפשרות פיענוח מיידי ללא המתנה מרובה  

 


 

 

  

 

 

  

 

 

                                                     בקר אותנו באתר: www.haclinicavet.co.il

עלון חדשות זה נשלח אליך בשל היותך לקוח של ההקליניקה, מרכז וטרינרי. אנו מכבדים את פרטיותך ולא נעביר את כתובת הדואר האלקטרוני שלך לאף גורם זר. כמו כן אנו מקפידים לשלוח אליך חומר בנושאים הקשורים למרפאה בלבד. במידה והינך מעוניין להסיר את כתובתך מרשימת התפוצה, אנא לחץ על הקישור בתחתית מכתב זה

 

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button