מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

ניוזלטר פברואר 2015

מגזין פברואר 2015

אנו שמחים לשלוח לכם את הניוז החודשי שיעסוק הפעם בבעיות אוזניים אשר נפוצות מאד בכלבים ובחתולים. כמו בכל חודש נפנק גם הפעם במתכון מקורי. כמו כן אנו מזכירים כי מידי חודש אנו מקיימים מפגשי אילוף פרטנים עם המאלף גיא תיכון. מפגשים אלו עורכים כ 40 דקות וניתן לשאול שאלות ולקבל טיפים בנוגע לאילוף הכלב. המפגש הינו ללא עלות אך דורש רישום מראש. נשמח לשמוע מכם על נושאים נוספים עליהם הייתם שמחים לקבל מידע ולעמוד לרשותכם לכל שאלה או בעיה.

המשך חורף חמים וחג פורים שמח צוות הקליניקה. 

כתבת החודש – דלקת אוזן חיצונית

מבנה האוזן של כלבים הינו שונה מהמבנה בבני אדם, בכלבים התעלה מכילה חלק אורכי (בדומה לבני אדם) וחלק אופקי.

תרשים: מבנה האוזן של כלבים וחתולים

המבנה הנ"ל הוא אחת מהסיבות בגינם כלבים סובלים מדלקות אוזניים בשכיחות גבוהה היות ולהפרשות קשה יותר לצאת מהתעלה וזיהומים חיידקיים, טפיליים או פיטריתיים נהנים מסביבה לחה, סגורה וחשוכה.

מחלות אוזניים לרוב מתפתחות על רקע ייצור עודף של הפרשות כתוצאה ממצבים אלרגניים של העור. סיבות נוספות יכולות להיות טפילי אוזניים, גופים זרים או שיערות הצומחות בתעלת האוזן –  תופעה האופיינית בעיקר בגזעים מסוימים כגון פודלים ושנאוצרים.
כל אפיזודה של דלקת אוזן גורמת לעיבוי העור שבתעלה, אשר גורם להיצרותה, עובדה המעלה את הסיכון לחזרתיות של דלקות נוספות בעתיד.

טיפול בדלקות אוזניים:

רוב דלקות האוזניים נפתרות באופן קל יחסית באמצעות ניקוי ייסודי וטיפול מקומי בהתאם לסיבת הדלקת. בכלבים הסובלים מדלקת אוזן כואבת או כלבים המתנגדים לטיפול מומלץ מאד לבצע ניקוי ראשוני ייסודי של התעלה תחת טשטוש, אחרת המשך הטיפול המקומי בבית על ידי הבעלים אינו יעיל בשל הפרשות מרובות החוסמות את התעלה. בשלב האבחון נלקחת דגימה של החומר המצוי בתעלה ותחת בדיקת מיקרוסקופ ניתן להעריך האם מדובר בדלקת חיידקית, טפילית או פטרייתית. בדלקות חוזרות או קשות נשלחת דגימה לתרבית ורגישות.

בכלבים הסובלים מדלקות אוזניים כרוניות נדרשת שיגרת טיפוח וניקוי של האוזן על ידי הבעלים בהתאם לאוכלוסיית הפתוגנים המעורבת, כמו כן במקרים הללו יש למצוא את הגורם הראשוני ולטפל בו, כאשר לרוב מדובר בגורמי אלרגיה או במחלות הגורמות לחוסר איזון הורמונאלי.

גורמי דלקת נפוצים:

שמרים:

סוג של פטרת, שמרים מסוג מלאסציה (Malassezia) הינם שוכני קבע על גבי העור ובתעלת האוזן של הכלב, בכמות מעטה נוכחותם אינה מהווה בעיה אך כאשר הם מתחילים להתרבות הם עשויים לגרום לדלקת אוזן קשה וכואבת.

שמרים הינם הגורם הנפוץ ביותר לדלקת אוזניים בכלבים ובחלק גדול מהמקרים נגיעות בשמרים מלווה בזיהום חיידקי משני.

חלק חשוב מאד בטיפול בשמרים הוא ניקוי ייסודי של תעלת האוזן. בחלק גדול מהמקרים יש צורך גם בטיפות אוזניים מתאימות ולעיתים נדרש גם טיפול סיסטמי. רוב הדלקות על רקע שמרים מכילות מרכיב אלרגי ועשויות להתבטא בסמני אלרגיה נוספים כגון גרד.

חיידקים:

זיהומים חיידקים יכולים להיות משניים לגורמים אחרים אך יכולים להיות גם ראשוניים. זיהום חיידקי עשוי להיות סוער מאד ולגרום לחוסר נוחות וכאב משמעותי. זיהוי ראשוני של החיידקים מבוצע במשטח מקרוסקופי באמצעותו ניתן לסווג את אוכלוסיית החיידקים על פי משפחות ולהתאים טיפול אנטיביוטי ספציפי. בחלק מסוגי החיידקים נדרשת גם בדיקת רגישות.

טפילים:

קרדית האוזן הינה הטפיל אוזניים הנפוץ ביותר בכלבים וחתולים, נגיעות גורמת לגרד ולדלקת אוזן משנית. זיהוי מבוצע באמצעות משטח ישיר מהאוזן. טיפול בדלקת זו משלב טיפול מקומי, סיסטמי וסביבתי.

סיבוכים של דלקות אוזניים:

דלקת אוזן חיצונית אשר אינה מטופלת או לחילופין דלקות אוזניים חוזרות אשר גורמות לעיבוי התעלה עשויות לגרום לדלקת באוזן תיכונה. דלקת אוזן מדיאלית הינה מחלה קשה יותר אשר גורמת לסמני מערכת עצבים כגון הטיית ראש, שינויים בשיווי המשקל, שינויים בצורת העין ובהליכה. דלקת זו מחייבת טיפול אגרסיבי הרבה יותר.

שטף דם : Aural hematoma האפרכסת הינה איבר מרושת היטב בכלי דם, דלקת אוזניים גורמת לגירוי ולגרד אשר מובילים את בעל החיים לניעור הראש וגירוד האוזן. כתוצאה מהגרד נוצר דימום פנימי שיוצר נפיחות של האפרכסת. לבעיה זו יש הרבה פעמים צורך בטיפול כירורגי.

  פינת האימוץ

זהו פאי בן שנה וחצי 

כלב מתוק, מסתדר עם כלבים, אנשים חדשים ילדים 
נפלא ככלב למשפחה פעילה 
מסורס ומחוסן 

אסנת אלעזר

0507795277

צער בעלי חיים רמת גן והסביבה
רח' חפץ חיים 4 תל אביב
ניתן לאמץ לתרום להתנדב 7 ימים בשבוע 
א-ה 11:00 – 17:00
ו     11:00 – 14:00
ש   11:00-15:00

מ

מבצע החודש  

החודש בקליניקה מבצע של 10% הנחה:

לחתולים: ג'ל לקסה סטאט – ג'ל המיועד למניעת חסימות מעיים מכדורי פרווה

לכלבים: חטיפי אילוף

 עדכוני החודש

בחודש ינואר ד"ר ענת מילנר הייתה בכנס NAVC – שהינו כנס הוטרינרים השנתי באורלנדו. במהלך הכנס שערך 5 ימים,עודכנה ענת בפיתוחים האחרונים בתחום הוטרינריה, ואף חזרה עם שלל ציוד חדיש. 

כמו כן – גם השנה נערוך תחרות תחפושות להולכי הארבע שלכם. אתם מוזמנים לחגוג, להשתתף ואולי תזכו במשלוח מנות מפנק, במיוחד עבור הכלב/חתול שלכם 🙂

חפשו פרטים בפייסבוק שלנו 

חג פורים שמח

מקרה החודש

סקויה, חתולה חמודה בת 8 חודשים, הגיעה עם הפרשות ודלקת באוזן שמאל. בבדיקת האוזן נצפתה רקמה הצומחת מבסיס התעלה. הרקמה הייתה חשודה כפוליפ, גידול שפיר הצומח בעיקר בחתולים צעירים בבסיס תעלת האוזן ולעתים מערב את חלל הפה או מבנים עמוקים יותר של האוזן והגולגולת. סביב הפוליפ יכול להיווצר זיהום הדורש טיפול אנטיביוטי ממושך.

סקויה עברה הסרה של אותה רקמה שנראתה באוזן והותחל טיפול בדלקת המשנית. עם זאת, בבדיקה חוזרת לאחר כחודש נראה שהרקמה חזרה וגדלה וסקויה סבלה מסימנים של פגיעה באיבר שיווי המשקל שבאוזן (הטיית ראש) ופגיעה בעצבוב לעין (סינדרום הקרוי הורנר). עלה החשד שמדובר פה במקרה של פוליפ המערב את המבנים העמוקים יותר של האוזן ולכן היה צורך בהמשך אבחון וטיפול. סקויה עברה הדמיית CT של הגולגולת שמיפתה את גבולות הפוליפ והיא הוכנסה לניתוח להוצאת הפוליפ בשלמותו וניקוי מבני האוזן מהדלקת.

שמחנו לראות שעם הסרת הפוליפ, מצבה של סקויה הלך והשתפר במהירות. הטיית הראש נעלמה, השינויים בעין פחתו והדלקת באוזן יכלה סופסוף להחלים. סקויה כעת בריאה ומשחקת עם אחיה לשגר אצל הבעלים. 

תמונה של סקויה, כמה ימים לאחר הוצאת הפוליפ, כפי שניתן לראות, יש עדיין שרידי סימנים לסנדרום "הורנר" בעין שמאל שבתמונה (עפעף עליון נפול, אישון קטן יותר ועכירות)

 אוזני המן לחתולים/כלבים 

מרכיבים

50 גרם מרגרינה קרה חתוכה לקוביות
0.5 כוסות גדושות קמח 
קורט מלח
בין 2 ל 3 כפות מים

למלית:
פחית טונה מעורבבת עם כף גדושה של קמח
*ניתן להוסיף מעט פטרוזיליה קצוצה בשביל הבריאות 🙂

   
אופן ההכנה

מערבבים את המרגרינה עם הקמח והמלח לתערובת פירורית. מוסיפים את המים ומעבדים רק עד לקבלת בצק אחיד. אם חסר מים ניתן להוסיף אבל כל פעם קצת. משתדלים לעבד כמה שפחות.

בזמן הכנת המלית מכניסים את הבצק לנוח במקרר

בינתיים מחממים תנור ל-180 מעלות ומערבבים את הטונה עם הקמח עד שנוצרת מעין עיסה רכה. (בשלב זה ניתן לשלב גם את הפטרוזליה)

מרדדים על נייר אפייה מקומח לעלה דק, בעובי 3 מ"מ, קורצים לעיגולים, מניחים כפית מלית במרכז כל עיגול וצובטים את השוליים לקבלת צורת אוזן המן. מעבירים לתבנית מרופדת בנייר אפייה ואופים בתנור למשך כ15 דקות, עד ששולי העוגיות זהובים והעוגייה עדיין בהירה. 
מצננים ואוכלים בתאבון! 

ניתן לשמור בקופסה אטומה במקרר כשבועיים

לקריאה על מתכונים נוספים לחצו כאן


 וידיאו החודש

לחצו כאן לערוץ Youtube של הקליניקה – וצפו בעוד המון סרטונים משעשעים עם חברינו הקטנים 


 לחצו כאן לקריאת ניוזלטרים קודמים של הקליניקה


  בקרו אותנו ב:

  

 

 

 

בקר אותנו באתר: www.haclinicavet.co.il

עלון חדשות זה נשלח אליך בשל היותך לקוח של ההקליניקה, מרכז וטרינרי. אנו מכבדים את פרטיותך ולא נעביר את כתובת הדואר האלקטרוני שלך לאף גורם זר. כמו כן אנו מקפידים לשלוח אליך חומר בנושאים הקשורים למרפאה בלבד. במידה והינך מעוניין להסיר את כתובתך מרשימת התפוצה, אנא לחץ על הקישור בתחתית מכתב זה

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button