מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

אפריל 2011

 
 

מגזין אפריל 2011
לקוחות יקרים, אנו ממשיכים כבכל חודש לעדכן ואתכם במידע חיוני, מקרים מרתקים בהם טיפלנו,מתכונים מצ'פרים והפתעות. החורף עומד להסתיים ובקרוב רבים מבינכם יפגשו גורים בני יומם במידה ולאותם גורים אמא עזבו אותם ואל תפחידו את האם אך במידה ומדובר בגורים יתומים אנה אל תתעלמו נסו להושיט עזרה ולתת להם חיים. כתבת החודש נועדה לסייע לכם לעזור להם ולתת להם את הטיפול הטוב ביותר. בכל מקרה ובכל שאלה תמיד נשמח לעזור לסייע או סתם לעודד.
צוות הקליניקה


כתבת החודש – טיפול בחתלתולים יתומים 
עם בוא הקיץ ועונת ההמלטות רבים מאיתנו מוצאים עצמם הורים גאים לחתלתול אחד או יותר אשר ננטשו או התייתמו מאימם. חשוב לציין כי עזרה לגורים אלה היא קריטית היות והם אינם מסוגלים לשרוד לבדם אך במידה ויש אמא היא תדע להעניק להם את הטיפול הטוב ביותר ולכן ומקרה כזה אל תפריעו ואל תתערבו על מנת שהאם לא תנטוש את גוריה. הדרך הטובה ביותר לטפל בגורים אלה היא למצוא להם אם מאמצת , מדובר במשימה לא קלה שכן לא פשוט למצוא אם מניקה שתסכים לקבל גור נוסף לחיקה אך במידה וקיימת כזאת נסו להצמיד לה את הגור היתום,באופן מפליא זה עובד ברבים מן המקרים. במידה ואין מאמצת תיזכו אתם להתנסות במשימה זו שהיא כלל אינה קלה אך מספקת ומרגשת, במאמר זה אנסה לסקור את כל היבטי הטיפול:
הזנה: בגור עד גיל 4 שבועות עיקר התזונה מתבססת על חלב. מומלץ לרכוש אבקת חלב גורים ועדיף לגורי חתולים. את החלב יש להכין עם מים מורתחים חמימים לפי ההוראות שעל גבי האריזה ומומלץ לא לשמור במקרר יותר מיום אחד ולחמם לטמפרטורה נעימה את הכמות הרצויה לפני כל הזנה. חלב אשר חומם ונשאר מהזנה קודמת יש לשפוך. את החלב ניתן לתת בבקבוק מיוחד לגורי חתולים או באמצעות מזרק. בשני המקרים חשוב שהקצב לא יהיה מהיר מידי על מנת למנוע דלקת ריאות שאיפתית. כמויות המזון בכל האכלה והפרשי הזמן בניהם תלויים מאד בגיל החתלתול, משקלו וסוג אבקת החלב בה משתמשים, בחתלתולים קטנים מאד נדרשות כמויות קטנות ותדירויות גבוהות (בערך כל 3-4 שעות) והמצב משתפר עם גדילתם של הגורים. מומלץ להאכיל את הגור כאשר הוא שוכב על ביטנו. חשוב לשמור על הגיינה של המזון ושל כלי ההאכלה. לקראת גיל 4 שבועות ניתן לשלב מזון יבש שהורטב או מזון רטוב בתזונתו של החתול ולאט לאט לנסות לגמול אותו כאשר גמילה מלאה יכולה להיעשות לקראת גיל 6 שבועות, חשוב להשתמש במזון לגורי חתולים מאיכות טובה.
עידוד לעשיית צרכים: מפתיע ככל שיהיה גורי חתולים אינם נולדים עם האינסטינקט של עשיית הצרכים בשבועות הראשונים לחייהם אימם מעודדת אותם להתפנות. האם עושה זאת על ידי ליקוק איבר מינם ופי הטבעת מיד לאחר האכילה. אין מה לחשוש אינכם אמורים לעשות זאת יש דרכים נוספות אפשריות. לאחר שהגור סיים לאכול יש לקחת צמר גפן לח ולעסות בתנועות ניגוב את איזור פי הטבעת ואיבר המין תוך מס' שניות תדעו שפעלתם נכון … יש לחזור על פעולה זאת לאחר כל האכלה. לקראת גיל 4 שבועות יתחילו הגורים להתפנות גם לבד.
סביבת מחיה: חתלתולים צעירים זקוקים לסביבה נקייה וחמה. ניתן להחזיק מס' גורים בארגז קרטון מרופד בבדים השמור בסביבה חמה. הטמפ' צריכה להישמר סביב 32 מעלות וניתן לעשות זאת באמצעות בקבוק גומי חם, יש להקפיד שבקבוק לא חומם יותר מידי שכן אז יש סכנה לכוויות ולהניח את הגורונים בצורה לא ישירה על הבקבוק (לעטוף את הבקבוק בבד) .כאשר הגורים צעירים מאד הם ישנים רוב הזמן אך לקראת גיל 3 שבועות שעות העירנות עולות והם מתחילים לשחק, אז יש לספק להם סביבה מתאימה הן מבחינת גודל והן מבחינת גירויים.
טיפול רפואי: בגורים צעירים יש חשיבות מיוחדת לטיפול כנגד פרעושים היות ובגיל זה פרעושים רבים עשויים לגרום לאנמיה משמעותית. טיפול נגד פרעושים בגיל צעיר יכול להעשות ע"י מקלחת במים חמימים וייבוש טוב לאחר מכן או באמצעות תרסיס פרונטליין. טיפול רפואי נוסף הנדרש בגיל זה הוא טיפול נגד תולעי מעיים הנעשה ע"י סירופ לפה. חיסונים וטיפולים נוספים נדרשים מגיל 8 שבועות.
בהצלחה ….ומזל-טוב.
  פינת האימוץ – קלי
 
כבר כשפקחתי את העיניים הייתי בבית המחסה. נצמדתי לאמא שלי, יולי. גם האחים והאחיות שלי נדחקו אליה. ביחד היינו שמונה – ולאף אחד מאיתנו לא היה בית משלו אף פעם. רק לאמא, אבל גם אותה זרקו מיד כשנולדנו.

זה היה בחורף. וכשהגיע האביב התחילו כולם לעזוב. אחד-אחד מצאו להם בתים. גם אמא מצאה משפחה נהדרת, ובקיץ כבר נשארנו רק שתיים: אחותי לין ואני. שנה שלמה היינו שם יחד, רק שתינו מכל המשפחה. חברות הכי טובות.

ואז גם לין מצאה בית, ואני שמחתי בשבילה מאוד, והייתי גם קצת עצובה.
אם מישהו רוצה לתת לי לאהוב אותו, שיתקשר למורן מצער בעלי חיים רמת גן: 054-2031977
ואולי בעצם לא עצובה, רק קצת חששנית, כמו שאני תמיד, ואולי קצת מתגעגעת.

קצת מתגעגעת וקצת מקנאת.

אבל רק טיפ-טיפה.

וזהו.

מאז עברה כבר עוד שנה. ואני עוד מחכה, גם אם לא לגמרי ברור לי מה זה הדבר הזה שאני מחכה לו.

הרי לא ראיתי בית אף פעם.

לא יודעת מה זה.

 
מקרה החודש
ז'בוטיבסקי חתולה סקרנית בת שנתיים הגיעה למרפאתנו לאחר שניסתה לעוף מקומה חמישית . הניסיון כשל וז'בוטינסקי המסכנה נפצעה.
למזלה הרב לא נפגעו איברים חיוניים, ז'בוטינסקי הורדמה בוצעו לה צילומי רנטגן בהם נראה כי סובלת משברים בכל אצבעות שתי רגליה הקדמיות אשר בלמו את הנפילה, בנוסף שברה ז'בוטינסקי את הלסת התחתונה ונוצר לה חתך אורכי וגדול על גבי הלשון. עצמות רגליה הוחזרו למקומם המקורי והונח קיבוע עימו יהיה עליה לחיות מספר חודשים. הלסת נותחה וחוברה והלשון נתפרה. ז'בוטינסקי חזרה לדירתה ומצפה לה החלמה ארוכה שבסופה כולנו מקווים כי תחזור להיות חתולה שמחה מאושרת וקצת פחות שובבה.
 עוגיות עוף וחיטה לחתולים
זמן הכנה: 45 דקות.
רכיבים:
כוס אחת של קמח תירס
כוס אחת של קמח רגיל
כפית מלח
ביצה
3 כפות של שמן קנולה
חצי כוס של אבקת מרק עוף
שתי כפיות של פטרוזיליה קצוצה
 הוראות הכנה:
חממ/י תנור מראש לטמפרטורה של 200 מעלות. שמנ/י נייר אפייה אחד.
בקערה גדולה ערבב/י את קמח התירס, קמח ומלח. בקערה שנייה קשקש/י את הביצה והשמן ביחד. אחרי שסיימת לקשקש את השמן והביצה ביחד הוסף את אבקת מרק העוף והפטרוזיליה תוך כדיי ערבוב.
בהדרגתיות, הוספ/י את תערובת הביצה לתערובת הקמח תוך כדיי ערבוב עד לקבלת בצק רך.
על משטח מקומח מעט לוש/י מעט את הבצק. מהבצק יש לצור עוגיות בעובי של כסנטימטר  (ניתן ליצור צורות בעזרת חותכי עוגיות).
הנח/י את העוגיות המרווח של כ-2 סנטימטר אחת מהשנייה על נייר האפייה.
הכנס/י לתנור למשך 15 דקות או עד שהעוגיות נהיות קשות.
  
מבצע החודש 
לרגל השקת המוצר החדש Advocate שהינו תכשיר מבית Bayer המטפל בפרעושים, טפילי א
וזניים ותולעים תינתן 10% הנחה. המוצר נמצא גם יעיל בטיפול מונע כנגד תולעת הפארק ומומלץ לשלבו עם הטיפול הניתן בזריקה אחת ל- 3 חודשים. 
כמו כן מבצע חיסון חתולי רחוב ללא עלות עדיין נמשך, עשרות חתולי רחוב ממתינים שתביאו אותם אלינו על מנת שיוכלו להיות מוגנים ובריאים יותר.
 עדכוני החודש
שירות חדש בקליניקה: טיפולי רפואה משלימה לבעלי חיים וייעוץ התנהגותי לחתולים.
לפרטים נוספים צרו עימנו קשר
 
 
  

לצפייה בניוזלטרים וטרינריים נוספים לחץ כאן.

 

למידע אודות מחלות רבות ניתן לקרוא ב-אינדקס המחלות הוטרינרי

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button