מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

ניוזלטר ינואר 2015

מגזין ינואר 2015

חודש קריר במיוחד פתח את השנה ועברו על כולנו מספר ימים חורפיים במיוחד. שינויי מזג האוויר מורגשים גם אצל חיות הבית אשר עשויות להילחץ מהימים הסוערים. הרבה כלבים עשויים לסרב לצאת לטיולים בימים גשומים או להימנע מלתת את צרכיהם בחוץ על משטח רטוב עובדה שעלולה לגרור לקות בדרכי השתן בתקופה זאת .

גם חתולים מושפעים משינויי מזג האוויר עובדה היכולה להתבטא בתיאבון ובשכיחות עולה של מחלות שונות על רקע עליה בסטרס אליו חתולים מאד רגישים .

אם אתם חווים כי בעל החיים שלכם נוהג באופן שונה, נראה טרוד או מראה שינויים בדפוסי מתן השתן פנו אלינו על מנת שנעניק לו טיפול שעשוי להקל ולסייע לעבור את החורף באופן רגוע ובריא .

החודש נספר לכם על רגישות למזון, בעיה שהפכה לנפוצה למדי בשנים האחרונות .

מקרה החודש יעסוק במחלה נדירה למדי בכלבה מהממת ומיוחדת .

וכמובן שגם הפעם נפנק במתכון חורפי וטעים.

צוות הקליניקה  

כתבת החודש – רגישות למזון  

גרד עורי בחיות בית הינה בעיה שגורמת לחוסר נוחות משמעותי לבעל החיים ולבעליו. אלרגיה למזון היא אחת מהסיבות הנפוצות לתופעה הנ״ל. החלבונים המעובדים, יוצרים בחלק מבעלי החיים תגובה מוגזמת של מערכת החיסון המתבטאת בגרד. רגישות למזון אינה מתרחשת דווקא בהחלפת מזון ודווקא ברוב המקרים מתפתחת לאחר זמן לא מועט שבעל החיים צורך את אותו מזון, נדרש זמן רב לפתח רגישות .

בחתולים אלרגיה למזון מתבטאת בגרד ודלילות פרווה בעיקר באזור הפנים והצוואר .

בכלבים האלרגיים למזון נראה בחלק גדול מהמקרים גירוי וגרד באזור הפנים והבטן, כרסום רגליים ודלקות אוזניים חוזרות. 

כלבים או חתולים להם יש מרכיב תזונתי בסינדרום האלרגיה שלהם בדרך כלל יראו תגובה כלשהי לטיפול בסטרואידים, האלרגיה תהה פחות עונתית מאלרגיה שאינה תלויה במזון והגיל הממוצע להתפתחות התופעה הינה גיל 5 שנים .

למרות שמדובר באלרגיה למזון, לנגיעות בפרעושים יש רכיב משמעותי בהורדת הסף לאלרגיה אצל בעל החיים ועל כן בכלבים וחתולים הנגועים בפרעושים סף האלרגיה ירד משמעותית ועל כן יראו סמני אלרגיה קשים יותר. פרעושים מהווים אחד מגורמי האלרגיה החזקים ביותר בשל מרכיבי הרוק המכילים חלבונים וגורמים ורגישות רבה בכלבים ולכן בכל כלב או חתול אלרגי קיימת משמעות גדולה למניעת פרעושים באופן יסודי.

תהליך אבחון אלרגיה למזון :

על מנת לאבחן כי הכן קיים מרכיב מזוני לאלרגיה יש לבצע תהליך הקרוי : טרייל מזוני (food trial)

בתהליך זה מוזן בעל החיים במזון היפואלרגני למשך 3 חודשים באופן בלעדי (ללא תוספות או צ׳ופרים). מזון היפואלרגני משמעותו מזון ייחודי אשר עבר תהליך הקרוי הידרוליזה, במהלך תהליך זה עוברים החלבונים פירוק לאבני הבניין, משמע חומצות אמינו. כך הגוף אינו מזהה אותם כחלבון ולא יוצר תגובה. במידה ואכן בעל החיים אלרגי למזון – בתקופת המבחן נראה שיפור ניכר במצב העור.

לאחר תום תקופת המבחן במידה ואכן נראה שיפור, ובעל החיים אובחן כאלרגי למזון ניתן להתחיל לשלב בכל פעם מקור חלבון יחיד ומקור פחממה יחיד תוך כדי בחינת השפעת המזון על העור .

קיימים מספר מזונות ייעודים אשר מכילים כל אחד מהם חלבון ופחממה שבעל החיים לא נחשף להן בעבר .

בסופו של דבר ניתן להשאיר את בעל החיים על תזונה קבוע של רכיבים אשר אינם גורמים לו לאלרגיה או על המזון ההיפואלרגני.

  פינת האימוץ

זוהי פיגי, פינצרית מעורבת בת 3 , כלבה קטנה מקסימה ומהממת. מאוד אוהבת לשחק עם כלבים, מסתדרת עם כולם – אנשים ילדים , חתולים קצת פחות.יש לה רק " בעיה " אחת – כשהיא יוצאת החוצה לטיול, מרוב התרגשות היא נובחת. מעבר לכך, היא כלבה טובה מאוד, אוהבת ליקוקים וחיבוקים, כלבה באמת מדהימה  

 

אסנת אלעזר

0507795277

צער בעלי חיים רמת גן והסביבה
רח' חפץ חיים 4 תל אביב

 

ניתן לאמץ לתרום להתנדב 7 ימים בשבוע 

 

א-ה 11:00 – 17:00

 ו  11:00 – 14:00

 ש  11:00-15:00

 

מ

מבצע החודש  

לכבוד בואו של החורף והנשירה המוגברת המלווה אותו, החודש נפנק במבצע משתלם במיוחד:

מסרק Furminator (קישור למוצר) המדלל פרווה באופן משמעותי ביותר ומסייע רבות לנשירת פרווה בכלבים ובחתולים, במחיר מבצע של 120 ₪ במקום 150   

 עדכוני החודש

החודש הוספנו מערכת טיפול שיניים מתקדמת, המאפשרת בדומה לטיפולים בבני האדם לבצע פעולות כירורגיות ביתר קלות. מה שמאפשר טיפול טוב יותר ופרוצדורות מהירות יותר לבעלי החיים.

יוניט השיניים הוטרינרי

 

גם השנה, נציג וטרינרי ממרפאתנו ( ד"ר ענת מילנר) נסעה לכנס הוטרינרי השנתי באורלנדו, פלורידה. בכנס זה מעדכנים ודנים בכל המחקרים האחרונים ביותר בטיפול בחברינו השעירים.

 

 

 

מקרה החודש

"שנדי" כלבה כובשת בת 9, עברה מספר שינויים משמעותיים בחייה בחודשיים האחרונים. שנדי אבדה את חברה הקרוב "שלוק" אשר נפטר לאחר מחלה כרונית ממושכת ובנוסף לכך משפחתה של שנדי התרחבה ונוספה אליה תינוקת ראשונה. למרות ההתרחשויות הרבות והתינוקת החדשה שהצטרפה למשפחה הוריה של שנדי שמו לב כי שנדי אינה כתמול שלשום.

שנדי הגיע לטיפול היות וסבלה מקשיי נשימה, שיעולים והשתנקויות. בבדיקה רפואית נמצא כי לשנדי יש חום ולאחר שנשללה בצילום רנטגן דלקת ריאות ולא נמצאו גורמים נוספים החשד היה כי לשנדי יש שעלת מכלאות .

אבל שנדי לא השתפרה, ההשתנקויות החמירו ושנדי גם החלה להקיא.

בבדיקה רפואית מספר ימים לאחר מכן נמצא כי לשנדי יש הגדלה מאד משמעותית של בלוטות הרוק והועלה חשד כי הסיבה לכל הסימנים אשר היא מראה היא הלחץ של אותן בלוטות על הקנה וגירוי של הלוע הוא שגורם גם להשתנקויות וגם להקאות.

על מנת לאבחן כי זו הכן הבעיה, נלקחו דגימות מבלוטת הרוק. הממצאים של הבדיקה המיקרוסקופית בשילוב עם הסימנים שהראתה שנדי, צילומי הרנטגן ומהלך המחלה, הובילו לאבחון סינדרום נדיר מאד שקרויSialoadenisis .

תרשים בלוטות הרוק בכלבים

סינדרום זה גורם להגדלה משמעותית וסימטרית של בלוטות הרוק ולסימני מחלה דומים מאד לאלה שהציגה שנדי.

שנדי התחילה לקבל טיפול רפואי והראתה שיפור מהיר מאד במצבה.

אנחנו מאחלים לשנדי ומשפחתה המון בריאות ומזל טוב.

 

 גולאש הונגרי חורפי ומפנק 

מרכיבים

0.5כוס קמח תירס

0.5כוס קמח רגיל

0.25כפית מלח

1 ביצה

1 כפות שמן קנולה
2 כפות שטוחות מרק עוף

2כפיות פטרוזיליה קצוצה

 

אופן הכנה

יש לחמם תנור מראש לטמפרטורה של 200 מעלות ולרפד תבנית בנייר אפייה.

בקערה גדולה מערבבים את הקמחים והמלח. בקערה שנייה טורפים את הביצה והשמן ביחד. לאחר מכן מוסיפים את מרק העוף והפטרוזיליה תוך כדיי ערבוב. בהדרגתיות, מוסיפים את התערובת לקערת הקמח תוך כדיי ערבוב עד לקבלת בצק רך. על משטח מקומח יש ללוש מעט את הבצק וליצור עוגיות בצורות שמתחשק. את העוגיות מניחים על נייר אפייה במרווח של כ-2 סנטימטר אחת מהשנייה, אופים במשך 15 דקות ומשאירים בתוך התנור עד שמתקרר.

* לגיוון אפשר להוסיף גרגירי תירס, גמבה קצוצה, גזר קצוץ

בתאבון 🙂

לקריאה על מתכונים נוספים לחצו כאן

 


 וידיאו החודש

לחצו כאן לערוץ Youtube של הקליניקה – וצפו בעוד המון סרטונים משעשעים עם חברינו הקטנים 

 


 לחצו כאן לקריאת ניוזלטרים קודמים של הקליניקה


  בקרו אותנו ב:  

  

 

 

 

 

בקר אותנו באתר: www.haclinicavet.co.il

עלון חדשות זה נשלח אליך בשל היותך לקוח של ההקליניקה, מרכז וטרינרי. אנו מכבדים את פרטיותך ולא נעביר את כתובת הדואר האלקטרוני שלך לאף גורם זר. כמו כן אנו מקפידים לשלוח אליך חומר בנושאים הקשורים למרפאה בלבד. במידה והינך מעוניין להסיר את כתובתך מרשימת התפוצה, אנא לחץ על הקישור בתחתית מכתב זה

 

 

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button