מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

יוני 2012

מגזין יוני 2012
לקוחות יקרים, מידי חודש ישלח לתיבת הדואר שלכם  מגזין ובו עדכונים אודות שירותים חדשים, מבצעי החודש, מתכון החודש וכתבת החודש המכילה מידע רפואי רלוונטי לאותו חודש.
נשמח לקבל תגובות והערות, במידה ויש נושאים ספציפיים עליהם הייתם שמחים לשמוע כתבו לנו.
אם לא הייתם רוצים לקבל עלון זה שלחו לנו הודעה עם המילה לא מעוניין ונסיר אתכם מרשימת התפוצה. שיהיה לכולנו קיץ קריר ובריא.
כתבת החודששקים (בלוטות) אנאליות

 נושא מביך למדי אך יחד עם זאת מטריד לא מעט כלבים, חתולים ובעליהם. במאמר זה נעסוק באנטומיה ופיזיולוגיה של השקים האנאלים, בעיות רפואיות נפוצות טיפול ומניעה.

 אז קודם כל אנטומיה על קצה המזלג, בכלבים חתולים ומספר יונקים נוספים קיימים שקים קטנים הממוקמים משני צידי שרירי האנוס, שקים אלו מתמלאים בנוזל בעל ריח חזק המהווה מאין "תעודת זהות" של בעל החיים. היות וחלק גדול מהתקשורת בין בעלי החיים מבוססת על חוש הריח לשקים הללו משמעות גדולה עבור הכלב או החתול, הם אלו המסמנים את הצואה ומבשרים לשאר בעלי החיים כי "שוקי" עבר כאן בסביבה.

 היות והשקים ממוקמים בדפנות השריר כאשר בעל החיים מתאמץ במהלך מתן הצואה תוכן השקים נפלט ומסמן את התוצרת בריח ייחודי. למרבה הצער השקים הללו עשויים להתרוקן לעיתים גם בסיטואציות פחות נעימות כגון התרגשות או לחץ.

עד כאן הכל טוב ויפה, כך אמור לפעול הטבע, אך מה קורה כאשר מסיבה כלשהיא אותם שקים אינם מתרוקנים?

 בבעל חיים הסובל משקים גדושים נראה ליקוק אינטנסיבי של איזור האנוס, גירוד ישבן (בעל החיים יושב וגורר ישבן על שטיח אהוב) ובחלק מהמקרים אף תגובת כאב וחוסר רצון לשבת.

בעיות רפואיות נוספות הקשורות לשקים האנאלים:

 Impaction"חוסר ריקון: הבעיה נסקרה מעלה

זיהום של השקים האנאלים: זיהום של השקים, מתבטא בתוכן מוגלתי בתוך השקים. יכול להיות הגורם לחסימה ויכול להיגרם מהחסימה עצמה. בדרך כלל נפתר על ידי טיפול רפואי פשוט. במקרים קשים וחוזרים יש להוציא את השקים, אך היות ומדובר בניתוח מורכב היכול לגרום לבעיה עתידית בשליטה על צרכים מומלץ להימנע.

אבסס (מורסה) בשקים האנאלים: נובע ברוב המקרים מחסימת שקים כרונית, נראה כפציעה מזוהמת

גידול בשקים האנאלים: גידול סרטני ממאיר נפוץ בכלבים הרבה יותר מבחתולים, אחד המאפיינים הבולטים בסרטן זה היא עליה ברמת הסידן בגוף הגורמת לתופעות פיזיולוגיות שונות.

טיפול ומניעה:

גידול בשקים האנאלים אינו ניתן למניעה, אך באמצעות אבחון מוקדם ניתן לשפר את מצבו הקליני של בעל החיים. גודש, זיהום ואבסס ניתן למניעה באמצעות שמירה על ריקון נורמאלי של השקים. ברוב המקרים הסיבה לגודש נובעת מצואה רכה או צואה בעלת נפח קטן ועל כן בכלבים הסובלים מבעיה זו מומלץ להוסיף סיבים תזונתיים למנה ועל ידי כך בעל החיים ייצר צואה בעלת נפח גדול יותר אשר תגרום ללחץ על השקים היוביל לריקון. במידה וקיים כבר גודש מומלץ לנקז את השקים על ידי וטרינר. לא מומלץ באופן קבוע לבצע ניקוז היות וניקוז מלאכותי יוצר בטווח הארוך שקים "עצלים" שאינם מסוגלים להתרוקן ללא עזרה המצוינות.

מקרה החודש- גולה

גולה יורקשרית בת  כשנה וחצי, הגיע אלינו למעקב הריון כשבוע לפני ההמלטה. בצילום רנטגן נראו 4 גורים ברחם בשלב הריון מתקדם. הערכת מספר הגורים לפני המלטה הינה בעלת חשיבות רבה היות ובגזעים קטנים, בעיקר, כמות קטנה של גורים (2 ומטה) וגדולה של גורים (8 ומעלה) דורשת ניתוח קיסרי מחשש לחיי האם והגורים.

גולה התחילה המלטה כשבוע לאחר מכן כאשר לאחר המלטת הגור הראשון, הגור השני "נתקע" בתעלת ההמלטה. גולה הובאה למרפאה, בבדיקה רפואית נמצא כי הגור ממוקם במנח "עכוז" מנח בעייתי להתקדמות ההמלטה, גולה קבלה טיפול תרופתי ותעלת ההמלטה סוככה ושומנה ולאחר מספר דקות יצא הגור השני ומייד לאחר מכן הגור השלישי. הגור הרביעי למרבה הצער היה גם הוא במנח "עכוז" וגם גדול במיוחד ולכן הייתה נדרשת עזרה נוספת וטיפול תומך גם בגולה שהתעייפה בנתיים 

 

לאחר 4 שעות אינטנסיביות נולדו לגולה כל ארבעת הגורים, גולה היא אמא נהדרת וכל הגורים שמחים ובריאים.

 גלידת עוף לכלבים

מתכון מרענן לימים החמים.. 

רכיבים
½ כוס מרק עוף (אם משתמשים באבקה יש לוודא שהיא דלת נתרן!)

½ כוס מים

חתיכות קטנות של עוף או בשר מבושלות במים

הוראות הכנה

מערבבים את המים והמרק ומוסיפים את חתיכות העוף או הבשר, יוצקים לתוך מגש קוביות קרח או לתבנית מאפינס (תלוי בגודל הכלב) ומקפיאים. אם הכלבלב אוהב ירקות ניתן להוסיף גם חתיכות גזר ולערבב במעבד מזון עד לתערובת אחידה. ניתן לשמור במקפיא עד כחודשיים 

 עדכוני החודש
 צוות הקליניקה נפרד החודש מאביאל האסיסטנט שהיה עמנו מיומה הראשון של "הקליניקה ", אנו מאחלים לו המון בהצלחה ומודים לו על שנה וחצי של עבודה מקצועית ומסורה. כמו כן אנו מקבלים לזרועותינו את אלה ודניאל ומאחלים להם המון בהצלחה.

מפגש אילוף והדרכה נוסף יתקיים בשבוע הבא ביום שלישי ה 3-7, עם המאלף גיא תיכון. נותרו עדיין מספר מקומות בודדים. מניסיון עבר כלבים ובעליהם אשר השתתפו במפגשים קודמים היו מרוצים מאד. מהרו להירשם.

  פינת האימוץ

 

 קרמבו מעורב כבן שנתיים. קרמבו עבר תאונת דרכים בעקבותיה יש לו "רגל ישרה", אך הוא מתפקד ממש כמו כל כלב אחר. כלב מתוק, שזקוק לאהבה ומתמסר בקלות. מחוסן ומסורס. 

 

נמצא בבית אומנה ופגישה עמו יש לקבוע מראש בטלפון 054-6317116

 

מבצע החודש                
החודש מבצע במספרת הקליניקה, רחצה מרעננת וייבוש על ידי ספרית מקצועית ב 60 ₪ 

בקר אותנו באתר: www.haclinicavet.co.il

עלון חדשות זה נשלח אליך בשל היותך לקוח של ההקליניקה, מרכז וטרינרי. אנו מכבדים את פרטיותך ולא נעביר את כתובת הדואר האלקטרוני שלך לאף גורם זר. כמו כן אנו מקפידים לשלוח אליך חומר בנושאים הקשורים למרפאה בלבד. במידה והינך מעוניין להסיר את כתובתך מרשימת התפוצה, אנא לחץ על הקישור בתחתית מכתב זה

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button