מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

ניוזלטר מאי 2015

מגזין מאי 2015

לקוחות יקרים,

אנחנו שמחים להגיש לכם גם החודש את עלון המידע החודשי שלנו, בו תוכלו למצוא את כתבת החודש, מקרה מעניין בו טיפלנו, מתכון מפנק והפתעות נוספות.

ל"ג בעומר מתחיל השבוע ועימו מדורות רבות אשר מהוות סכנה ממשית עבור בעלי החיים שלנו. ראשית בשל הגחלים הפזורים באזורים רבים ושנית בשל בני הנוער משועממים המחפשים קורבן. חתול או כלב המשוטט בקרבת מקום עשוי לשלם על כך בחייו ולצערנו הרב מידי שנה אנו נתקלים במספר מקרים מזעזעים של חיות מחמד תמימות שנפלו קורבן לרשעות מסוג זה. אנחנו מספרים לכם על כך, לא על מנת להפחיד, אלה במטרה לסייע לכם ולבעלי החיים לא להפגע. אנו ממליצים לכל בעלי הכלבים והחתולים שלא לאפשר להם לצאת במהלך השבוע המתקרב ללא השגחה. בטיולים משותפים מומלץ מאד לצאת עם רצועה. חשוב להמנע מלהגיע למדורות עם חיות המחמד, זה מלחיץ אותם ומסכן אותם והם אינם נהנים מכך.

שיהיה לכולנו אביב רגוע ומוצלח, קריאה מהנה.

צוות הקליניקה. 

כתבת החודש – פריצת דיסק
עמוד השדרה הינו מבנה שלדי המורכב מיחידות עצם גליליות -חוליות, אשר במרכזם עובר חוט השדרה שתפקידו להעניק תחושה ותנועה לכל האיברי הגוף. עמוד השדרה בנוי ממספר רב של חוליות על מנת להקנות לו יכולת גמישות ותנועה. בין חוליה לחוליה קיים דיסק בין חולייתי, אשר תפקידו הוא לבלום זעזועים ולהגן על החוליות הסמוכות מפני שחיקה.
פריצת דיסק משמעותה, נזק לדיסק הבין חולייתי ובליטתו מעלה בין שני החוליות לכיוון תעלת השדרה.
בגזעים בעלי גוף ארוך ורגליים קצרות כגון תחש, פקינז, ביגל, שיצו ודומיהם קיים עומס רב על חוט השדרה ועל כן בגזעים אלו פריצת דיסק גבי הינה נפוצה יותר. בגזעים גדולים כגון דני ענק, דוברמן, ריצ'בק ודומיהם נפוצה יותר פריצה של דיסק צווארי בשל עומס גדול על חוליות הצוואר. אך פריצת דיסק יכולה להתרחש, למרבה הצער, בכל גיל ובכל גזע.
 
מראה אנטומי של פריצת דיסק – שימו לב שהדיסק דוחס את עמוד השדרה – דבר הגורם לסימנים העצביים
סמנים קלינים:
כאשר מדובר בפריצת דיסק קלה, כלומר בליטה קלה של הדיסק את תוך התעלה בעל החיים יראה סמני כאב, מכאב קל בתנועה או במגע ועד כאב קשה ובלתי נסבל. רמת הכאב תלויה בחומרת הפריצה ובמיקום.
פריצת דיסק חמורה יותר נגרמת כאשר הדיסק יוצר לחץ גדול יותר על חוט השדרה. במקרים הללו בעל החיים יראה סמניים עיצביים וכאב רב. ככל שהלחץ גדול יותר כך סימני מערכת העצבים יהיו קשים יותר.
בפריצת דיסק קשה בעל החיים עשוי להגיע לממש שיתוק מוחלט. בשלב זה הלחץ על חוט שדרה הינו גדול כל כך שתחושת הכאב אובדת ולכן נראה שיתוק בלבד. מיקום השיתוק תלוי במיקום הדיסק שפרץ.
מצב של פריצת דיסק קלה עשוי להתדרדר במהירות לשיתוק ללא טיפול נכון, אך פריצת דיסק חמורה המלווה בשיתוק יכולה להיות פתאומית גם ללא סמנים מקדימים.
 
אבחון:
אבחון המחלה מבוסס על היסטוריה רפואית, בדיקה פיזיקאלית הכוללת בדיקה אורטופדית ונויירולוגית (של מערכת העצבים). כמו כן היות וסימנים דומים יכולים להופיע גם במחלות חוט שדרה אחרות מומלץ מאד גם לבצע ספירת דם. כאשר קיים חשד שאכן מדובר בפריצת דיסק  – מבוצעת הדמיה של האיזור. כאשר סוג ההדמיה (- צילום רנטגן, בדיקת CT או בדיקת MRI) תלוי בחומרת הפגיעה ובאיזור הפגיעה.
 
טיפול :
טיפול תלוי מאד בחומרה ובמיקום. כאשר מדובר בדיסק באיזור הגב ואין סימני מערכת עצבים הטיפול לרוב הינו מנוחה מלאה. מטרת טיפול זה היא לגרום להסתיידות של הדיסק ועל ידי כך העלמותו/קיבועו בתעלת השדרה. דיסק גבי שפרץ וגרם לחסרים עצביים מטופל בחלק מהמקרים בצורה שמרנית – כלומר בטיפול רפואי ותרופתי בלבד ובחלק מהמקרים יש צורך בטיפול כירורגי במהלכו מוצא הדיסק מתעלת עמוד השדרה. חשוב לדעת כי פריצת דיסק אשר מובילה לשיתוק ואי נשיאת משקל על ידי בעל החיים הינו מצב חירומי! אם הטיפול אינו מהיר מספיק עלול להיגרם לנזק בלתי הפיך לחוט השדרה ושיתוק קבוע.
פריצת דיסק צווארי ברוב המקרים אינה גורמת לחסרים עצביים אך היא יוצרת כאב משמעותי שאינו חולף ומשפיע מאד על איכות חייו של בעל החיים. לכן ברוב המקרים, פריצה מסוג זה מטופלת כירורגית –  באמצעות קיבוע ע"י פלטה בין מספר חוליות סמוכות על מנת ליצור יציבות באיזור ולמנוע כאב.
 
מניעה :
למרות הקשר בין מבנה גוף ושכיחות המחלה, לא נמצא קשר ישיר בין סוג הפעילות הפיזית לבין תחלואה. בכלבים אשר חוו פריצת דיסק בעבר מומלץ להמנע משימוש מרובה במדרגות.
קיים קשר ישיר לעודף משקל בשל עומס רב יותר על החוליות, בעיקר בכלבים מגזעים גדולים המועדים לפריצת דיסק צווארי. כלבים אשר סבלו מפריצת דיסק מומלץ להוליך עם רתמה ולא קולר צווארי על מנת לחלק את המשקל באופן מאוזן יותר ולהפחית עומס מעמוד השדרה. 
מ

 עדכוני החודש

אנו שמחים לבשר לכם על פתיחת סניף בבלי של הקליניקה. הסניף החדש פתוח מידי בוקר מהשעה 9 ועד השעה 13, ובימים א' עד ה' גם בשעות אחר הצהריים מ 16 ועד 19.
צוות המרפאה: (מימין לשמאל) ד"ר אבישי גרינגרד, ד"ר שירה ישפה, ד"ר ענת מילנר ושרון אופיר מנהלת המרפאה.
המנויים שלנו יכולים לקבל את אותם שירותים בדיוק בכל אחד מהסניפים ללא תשלום נוסף. אנו ממליצים בחום לכל מי שמגיע אלינו ברכב לבקר אותנו גם בבבלי שם יש מקומות חניה בשפע.
כתובת הסניף: רחוב סהנדרין 9 פינת רחוב בן סירא.  
נשמח לראותכם 🙂

 

מקרה החודש –  ליאו הדייג המוצלח
"ליאו" כלבלב שובב מגזע רועה אוסטראלי, הגיע אלינו לאחר ביקור אביבי בחוף הים. למרבה הצער ליאו הגרגרן מצא דג על החוף ומיהר לנגוס בו, לצערו הרב, הדג היה מחובר לקרס.
בשל מבנה הקרס לא ניתן להסירה בקלות היות והזיזים בה נתפסים עמוק ברקמה וכל משיכה רק גורמת להעמקת הקרס. ליאו הורדם בהרדמה קצרה של מספר דקות והקרס נשלפה בקלות לאחר חתך קטן. ליאו התאושש במהרה והיום הוא שובב וגרגרן כתמיד.
תמונה של הקרס
אנו רוצים להזכיר שהקיץ בא והחופים מלאים בקרסים ושאר חפצים מסוכנים. השגיחו שהכלבים לא יתקרבו לדגים על החוף, ובמידה וכבר קרה מקרה מסוג זה אל תנסו להוציא את הקרס, הפעולה הזו רק מגדילה את הכאב ומסבכת את שליפת הקרס בהמשך, הגיעו אלינו ותנו לנו לטפל בזה.
המשך קיץ נעים ובטוח.
 גלידה לכלבים וחתולים

מרכיבים:

1 פחית שימורים לכלבים/חתולים

1/2 כוס מים

חטיפים שהכלב/חתול אוהבים או ירק אהוב קצוץ לחתיכות קטנות

הוראות הכנה:

מערבבים את כל הרכיבים יחד ומחלקים את הבלילה לכוסות/גביעים חד פעמיים (ולירוקים שבינינו- קופסאות גבינה/קוטג' משומשות)

מכניסים למקפיא עד שהארטיקים יקפאו

מוציאים את הארטיק מתוך הכוס ומגישים במצב צונן ביום שרבי 🙂

 בתאבון

לקריאה על מתכונים נוספים לחצו כאן

 


 סרטונים

לחצו כאן לערוץ Youtube של הקליניקה – וצפו בעוד המון סרטונים משעשעים עם חברינו הקטנים 

 


  לחצו כאן לקריאת ניוזלטרים קודמים של הקליניקה


  פינת האימוץ

ג'קסון חיכה מעל שנתיים בהסגר!

יליד 1/2013

עכשיו הוא פה איתנו בבית המחסה

ג'קסון כלבלב מתוק במיוחד, חששן וצריך הרבה חשיפה לעולם

מסתדר עם ילדים, חתולים וכלבים, אבל צריך בית המנוסה בכלבים

לפרטים נוספים נא לפנות לאוסנת מצער בעלי חיים ר"ג בטלפון 0507795277


מבצע החודש  

החודש תינתן הנחה של 10% על חטיפים דנטליים   

 


  בקרו אותנו ב:  

  

 

 

 

 

                                                     בקר אותנו באתר: www.haclinicavet.co.il

עלון חדשות זה נשלח אליך בשל היותך לקוח של ההקליניקה, מרכז וטרינרי. אנו מכבדים את פרטיותך ולא נעביר את כתובת הדואר האלקטרוני שלך לאף גורם זר. כמו כן אנו מקפידים לשלוח אליך חומר בנושאים הקשורים למרפאה בלבד. במידה והינך מעוניין להסיר את כתובתך מרשימת התפוצה, אנא לחץ על הקישור בתחתית מכתב זה

 

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button