מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

אוקטובר 2012

מגזין אוקטובר 2012

 כמדי חודש אנו שמחים לשלוח לכם את העלון החודשי, בו תוכלו למצוא מידע רפואי עדכני, מקרה מעניין שטיפלנו בו במרפאה, מתכון טעים לחיית המחמד ועדכונים נוספים

החגים חלפו והנה חזרנו לשגרה. מזג האוויר הופך לקריר יותר וזו בשורה טובה לכל הכלבים האלרגיים. עם ההקלה בעומס החום, גם כמות הפרעושים מעט משתפרת ועימה ההקלה בגירודים. יחד עם זאת, בישראל כמו בישראל הפרש הטמפרטורות בקיץ ובחורף אינו גדול דיו ולכן הפרעושים אינם נכנסים לתרדמת חורף ונשארים פעילים כל השנה. לכן למרות ההקלה- המשיכו לטפל בחומרים מתאימים.

אנו חוזרים החודש למסורת הרצאות העשרה בקליניקה ושמחים להזמין אתכם להרצאה בנושא תזונה. ההרצאה תדון בתזונה נכונה ובריאה ומניעת השמנה. ההרצאה תיערך ב 13/11/2012 ,יום ג' בשעה שבע בערב. ההרצאה הינה ללא תשלום אך מספר המקומות מוגבל ויש להירשם מראש. 

אנו מקווים שאתם נהנים מהתכנים המובאים לכם מדי חודש ושמחים תמיד לכתוב על נושאים המעניינים אתכם. נשמח לשמוע הערות ותגובות. אם אינכם מעוניינים לקבל מייל זה, אנה לחצו 'הסרה' או שלחו לנו מייל בנושא. 

כתבת החודש – פטרת

פיטריות הינם צמח החי על גבי העור. בבני האדם, צורתם האופיינית היא עגולה עם שוליים אדומים. בבעלי החיים פיטריות נראות בדרך כלל כאזור מחוסר עור, בעל גוון אפור ומכוסה בקשקשים. למעשה, בבעלי חיים פטרייה עשויה להראות כמו מחלות עור רבות אחרות ואין לה מראה חד משמעי.

כיצד בעלי חיים נדבקים בפטריות :

נבגי הפטרייה חיים בסביבותינו, הם עמידים מאד ויכולים לשרוד שנים על גבי סוגי משטחים רבים. בעל חיים עם עור פצוע הבא במגע עם נבגי פטרייה עשוי להידבק. בעל החיים הנגוע מפריש לסביבה כמות רבה של נבגים. בעלי חיים רבים אשר אינם מראים סימנים קליניים של המחלה הינם נשאים וממשיכים להפריש לסביבה נבגים אשר עשויים להדביק בעלי חיים ואנשים אחרים.

פטרת הינה מחלה זאונוטית (מועברת לבני אדם ), בדרך כלל בני אדם אשר נדבקים במחלה הם בעלי מערכת חיסון חלשה: חולים כרונים, ילדים ואנשים מבוגרים. ברוב המקרים אם עד רגע אבחון המחלה בבעל החיים הבעלים לא נדבק הסיכוי להדבקות הוא קטן.

אבחון:

–  סמנים קליניים בבעל החיים.

–  בדיקת בעל החיים תחת מנורת Wood’s- מנורה מיוחדת המאפשרת להבחין בפטרייה.

–  בדיקה מיקרוסקופית- לעיתים ניתן לראות את הנבגים על גבי השערות הפגועות.

–  תרבית פיטריות-  תרבית הינה בדיקה אשר בה תולשים קבוצת שיערות סביב הלקות ומניחים במצע מיוחד לתקופת "דגירה" שבסופה ניתן לקבוע אם הלקות הינה פטרייה או לא. תוצאות של בדיקה זו עשויות לקחת 10 ימים והיא יכולה לזהות גם נשאים של המחלה.

–  ביופסיה: במקרים חריגים נדרשת ביופסיה לאבחון.

–  בדיקת מקנזי: בדיקה המיועדת לזהות נשאים. מבוצעת כאשר בני הבית מראים פטרת ללא נגיעות בבעל החיים, או לחילופין כאשר יש מספר בעלי חיים ואחד מבעלי החיים נדבק פעם נוספת לאחר טיפול ממושך.

 טיפול:

–  חיטוי הסביבה: היות ובעל החיים החולה או הנשא מפריש את הנבגים,אשר יכולים להישאר זמן רב בסביבה ולגרום להדבקה חוזרת, מומלץ לחטא היטב את סביבת חיית המחמד. אקונומיקה בדילול של 1:10 הורגת כ 80% מהנבגים. שאיבה וניקוי באמצעות קיטור יכול לנקות ריפודים ושטיחים.

–  טיפול תרופתי: ברוב המקרים נדרש טיפול סיסטמי באמצעות תרופות לפה על מנת ליצור ריפוי מלא ולמנוע נשאות. טיפול תרופתי נמשך לרוב כ-3 שבועות לפחות ומומלץ לבצע בדיקות דם לתפקודי כבד לפני תחילתו.

–  טיפול מקומי: טיפול מקומי באמצעות חפיפה, משחות או טבילות יכול להיעשות כטיפול משלים, או כטיפול יחיד בחיות בעלות נגיעות קלה או בחיות צעירות 

  פינת האימוץ


צרו קשר עם מורן מעמותת צער בעלי חיים רמת גן, אם תמצאו מתאימים,
תזכו בחבר מושלם לחיים.
מורן: 054-2031977

שמפיניון הנו גור בן חודשיים מהמם, שנמצא כרגע באומנה אצלנו בקליניקה, עקב השיפוץ בבית המחסה של צב"ח ר"ג. כמו כן הוא סבל מפטרת ונמצא בשלבי החלמה מתקדמים. כולנו הוקסמנו מאופיו המדהים וחמידותו. מי שיאמץ אותו יזכה בחתול מקסים במיוחד

מ

 

מקרה החודש – מריה

מריה, חתולה עדינה בת 9 וחצי שנים, הגיעה לקליניקה עם תלונה על ירידה במשקל בחודשים האחרונים והקאות מידי יום יומיים. ביומיים האחרונים הקיאה מספר פעמים אך עדיין היה לה תאבון תקין. בבדיקה רפואית ראינו חתולה רזה, מיובשת וירודה, במישוש בטני הורגשה מאסה עגולה וגדולה. בצילום בטן נראתה המאסה דבוקה למעי. בבדיקת אולטרא סאונד נראה שהגידול עוטף את המעי.

מריה הוכנסה לניתוח על מנת להסיר מקטע מעי זה. במהלך הניתוח נגלה גידול נוקשה וגדול אשר הקיף את כל דופן מקטע המעי ומנע מתוכן לעבור דרכו. איזור הגידול והאזורים הסמוכים לו הוסרו ושני חלקי המעי הבריאים חוברו זה לזה.

  

צילום רנטגן של מריה: נראה דפוס חסימתי במעיים (נפוחות ומלאות באוויר), במרכז הבטן ניתן לראות את המאסה

 

את הגידול שלחנו למעבדה לצורך ביופסיה שנוכל לדעת בדיוק מה מקורו. הגידול שהוסר היה מסוג אדנוקרצינומה, גידול ממאיר, אך הסרתו עשויה להקנות לבעל החיים שנה נוספת של חיים באיכות טובה. מריה התאוששה והיא היום מרגישה מצוין, אוכלת ומעלה במשקל. אנו מאחלים למריה עוד זמן רב של חיים שמחים ומאושרים.

 

 

עדכוני החודש

* במהלך חודש נובמבר יארכו במרפאה מפגשי אילוף עם המאלף גיא תיכון, שיעורים אלה עורכים כ 40 דקות ומטרתם להקנות אילוף בסיסי, לתת מעט טיפים ולהיחשף לתחום האילוף וחינוך הכלב.

השיעורים הם ללא תשלום ומחייבים הרשמה מראש שכן מספר המקומות מוגבל.

* ב- 11/11/2012 יערך במרכז עינב בגן העיר תל אביב ערב התרמה חגיגי של עמותת צער בעלי חיים רמת גן. בערב יופיע ארקדי דוכין, יהיה שמפניה והרבה אווירה טובה והחשוב מכל, הכל למען מטרה טובה , שיפוץ מכלאת צער בעלי חיים. מוזמנים לקרוא פרטים נוספים על האירוע בקישור הבא : www.facebook.com/events/288537924591968

* כפי שצוין בתחילת הניוזלטר ב 13/11/2012 תיערך הרצאה בנושא תזונה נכונה בכלבים. אתם מוזמנים להגיע וללמוד מה נכון ומה לא נכון, כיצד לבחור מזון על פי רשימת הרכיבים על גבי האריזה וכיצד למנוע השמנת יתר.

יש להירשם מראש מכיוון שמספר המקומות מוגבל  

 

 

 

 עוגיות עוף וחיטה לחתולים

מרכיבים
1 כוס קמח חיטה מלאה
1 כוס גבינת צ'דר מגורדת, או גבינת עמק דלת שומן
1 כפית חמאה מרוככת/מומסת
½ כוס חלב דל שומן

 

אופן הכנה
לערבב בקערה את הקמח והחמאה. להוסיף את החמאה, ובהדרגה את החלב לפי הצורך עד לקבלת בצק אחיד. את הבצק יש ללוש על משטח מקומח למשך כמה דקות ולאחר מכן לרדד אותו למלבן בעובי חצי סנטימטר ולחתוך לעוגיות, אותן נניח על נייר אפייה.
לאפות בתנור בחום של 175 מעלות במשך 15 דקות, להשאיר את העוגיות בתנור הכבוי עם דלת פתוחה עד שיתקררו ויתקשו.

בתיאבון!

 


 

 

 

מבצע החודש 

מנטרל ריח על בסיס טבעי, מבוסס על תמציות צמחים טבעיות ולא מכיל חמרים כימיים או בשמים. מתאים לריסוס באזורי המרבץ של בעל החיים ועל בעל החיים עצמו ועל ריפודים. ימכר החודש ב 30 ₪ במקום 45 ₪

 

  

בקר אותנו באתר: www.haclinicavet.co.il

עלון חדשות זה נשלח אליך בשל היותך לקוח של ההקליניקה, מרכז וטרינרי. אנו מכבדים את פרטיותך ולא נעביר את כתובת הדואר האלקטרוני שלך לאף גורם זר. כמו כן אנו מקפידים לשלוח אליך חומר בנושאים הקשורים למרפאה בלבד. במידה והינך מעוניין להסיר את כתובתך מרשימת התפוצה, אנא לחץ על הקישור בתחתית מכתב זה

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button