מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

ספטמבר 2012

מגזין סמפטמבר 2012

כמדי חודש אנו שמחים לשלוח לכם את העלון החודשי, בו תוכלו למצוא מידע רפואי עדכני, מקרה מעניין שטיפלנו בו במרפאה, מתכון טעים לחיית המחמד ועדכונים נוספים.

חודש ספטמבר הוא חודש עמוס בחגים ואירועים, אנו מאחלים לכם ולידידכם הפרוותיים שנה מוצלחת, פורייה ובריאה. מזכירים לכם כי סעודת החג, למרות היותה ערבה לחך שלנו, עשויה לגרום תופעות ערבות פחות לבעלי החיים ולכן אנו ממליצים בחום שלא לשתף את חיות המחמד בחגיגות הקולינריות. שיתוף חברתי מומלץ, כמובן, בחום.

אנו מקווים שאתם נהנים מהתכנים המובאים לכם פה מדי חודש ושמחים תמיד לכתוב על נושאים המעניינים אתכם. נשמח לשמוע הערות ותגובות. אם אינכם מעוניינים לקבל מייל זה, אנה לחצו 'הסרה' או שלחו לנו מייל בנושא.

כתבת החודש – תסמונת מערכת השתן בחתולים FLUTD
תסמונת מחלות דרכי השתן היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בחתולים והיא גורמת סבל רב, בעיקר לזכרים. הסיבה לשכיחות המחלה בחתולים אינה ברורה לגמרי אך מניחים שיש קשר בינה ובין עקה (סטרס) ומצבי לחץ. בזכרים, שצינור השתן שלהם צר, דלקת דרכי השתן גורמת לפעמים חסימה מכאנית המסבה סבל רב ומסכנת את חיי החתול. חשוב לציין כי חסימה כזאת היא מצב חירום וחתול החשוד כחסום חייב להגיע לטיפול רפואי מהר ככל האפשר. עוד חשוב לדעת, כי מחקרים מצביעים על קשר בין סירוס מוקדם (לפני גיל 3 חודשים) כגורם התורם להתפתחות המחלה, עקב מערכת שתן מוצרת בעלת נטייה גבוהה יותר להיחסם.סמנים קליניים
לתסמונת יש כמה סמנים קליניים אופייניים:

 • שתן דמי.
 • קשיים במתן שתן.
 • השתנה במקומות לא אופייניים.
  יכולת לתת שתן – החתול נכנס פעמים רבות לארגז הצרכים, מיילל אך לא נותן שתן.
 • ליקוק תכוף או מרובה של איבר המין.

תרשים אנטומי של מערכת השתן בחתול ומיקום הניתוח

אבחון המחלה

 • אבחון על סמך היסטוריה רפואית המדווחת על ידי הבעלים: בדרך כלל מתואר חתול לא רגוע, כניסות רבות לארגז החול וחוסר שקט. לפעמים מדווח קושי או אי הצלחה במתן שתן, ושתן דמי.
 • בבדיקה גופנית החתול עשוי להיות ירוד מאד ומיובש, ובמישוש אזור השלפוחית מורגשת שלפוחית נוקשה ובצקתית.
 • בבדיקת השתן יימצאו בו, בחלק גדול מהמקרים, תאי  דם אדומים ולבנים וגבישים מיקרוסקופיים (קריסטלים).
 • בדיקה מיקרוסקופית עשויה לאבחן את סוג הגבישים לצורך המשך הטיפול ומניעה.
 • בחלק גדול מהמקרים נדרשים אמצעי הדמיה נוספים כגון רנטגן ו/או אולטרא-סאונד לשם אבחון היווצרות אבנים (התגבשות הקריסטלים) והחלטה על טיפול מתאים.

סטטיסטיקה

 • ב-50% מהמקרים לא ברור הרקע להתפתחות המחלה.
 • ב-20% מהמקרים יימצאו אבנים בדרכי השתן.
 • ב-20% מהמקרים תתפתח חסימה של דרכי השתן.
 • ב-5% בלבד מהמקרים הגורם לדלקת הוא חיידקי.
 • ב-5%-1% מהמקרים הגורם הוא סרטני.
 • הגיל הממוצע להתגלות המחלה הוא 4 שנים.

טיפול
הטיפול במחלה משתנה לפי מצבו של החתול, ממצאי בדיקות השתן והדם ומין החתול. בחתולים חסומים נדרשת ראשית פתיחה של החסימה באמצעות קתטר שתן, ונדרש טיפול אינטנסיבי, בעירוי תרופתי לווריד ובאמצעות נוזלים, במסגרת אשפוז. במקרים קלים יותר שאין בהם חסימה, עשוי להספיק טיפול תרופתי וטיפול בנוזלים ללא אשפוז.
במקרים קשים, בזכרים, ובחסימות חוזרות, נדרשת התערבות כירורגית אשר במהלכה מקוצר צינור השתן ונוצר פתח חדש.  

מניעה
אף על פי שגורמי המחלה אינם ברורים לגמרי, ידוע כי עידוד שתייה ושינוי התזונה עשויים למנוע את הישנות המחלה. התאמת המזון תלויה בסוג האבנים ובדרגת חומציות השתן. עידוד שתייה נעשה בדרכים שונות; אחת הדרכים היעילות ביותר היא התקנת מזרקת מים, המושכת את החתול לשתייה מוגברת. שתייה מרובה מפיקה שתן רב יותר ומדללת את השתן, ועל כן מפחיתה את סכנת התפתחותן של דלקת וחסימה.
בחתולים סבלו כבר בעבר מתסמונת זאת מומלץ גם טיפול בתוספי מזון, המספקים קו הגנה נוסף לשלפוחית.

  פינת האימוץ

צרו קשר עם מורן מעמותת
צער בעלי חיים רמת גן, ואם תימצאו מתאימים,
תזכו בחבר מושלם לחיים.
מורן: 054-2031977

לולה היא רועה מעורבת, ילידת אפריל 2011.
שמחה, שובבה ואוהבת,
מסתדרת נפלא עם ילדים וכלבים.
מחוסנת ומעוקרת.

 

מ

 

מקרה החודש
סשה, חתול הורס ולבבי בן כ-4 שנים, אומץ כשהיה בן חודש וחצי וכבר מסורס. הוא הגיע אלינו לראשונה לפני כ-10 חודשים עם תלונה על כניסות מרובות לארגז החול וחוסר מנוחה. בבדיקה הרפואית, במישוש הבטן הורגשה שלפוחית מוגדלת. בבדיקת השתן נמצאו בו תאי דלקת ודם. סשה החל טיפול תרופתי במרפי-שרירים (כדי להרחיב את קוטר צינור השתן), במשככי כאבים ובאנטיביוטיקה. לאחר תקופה ארוכה של טיפול שמרני נפתרה הבעיה וסשה הרגיש טוב כ-6 חודשים. לפני כחודשיים חזרה הבעיה, הפעם מלוּוה בחסימות שתן חוזרות. התגובה על הטיפול הקודם הייתה קצרת טווח בלבד וסשה היה מאד לא מרוצה ממצבו.   בשל מצבו הקשה של סשה, הישנות המחלה, התגובה החלקית לטיפול ובעיקר בשל ההיסטוריה הרפואית שלו (סירוס בגיל כה צעיר), הוחלט לנתחו.

במהלך הניתוח בוצע חתך סביב אזור השופכה וצינורית השתן נחשפה. כצפוי, איבר מינו של סשה וכל מערכת השתן התחתונה היו קטנים מאד, בשל הסירוס המוקדם, ולכן לא התאפשרה יציאת האבנים הקטנות שייצר גופו של סשה והן שגרמו לחסימה. צינור השתן קוצר, איבר המין הוסר ובוצע פתח חדש הדומה במבנהו ובמיקומו האנטומי לאיבר מין נקבי. קיצור צינור השופכה מקל מאד במקרים מסוג זה, שכן קוטר הצינור מצטמצם לאורך איבר המין ועל ידי קיצורו מתקבל קוטר רחב יחסית המאפשר מעבר אבנים קטנות, מונע חסימות ומצמם הישנות דלקות. ניתוח זה מקביל לניתוח ל"שינוי מין" בגברים המעוניינים בכך.

               פתח השתן החדש של סשה, לאחר הניתוח

סשה שוחרר לביתו וכבר למחרת חש טוב יותר, הוא אוכל, שותה ונותן שתן ללא קושי. אנו מאחלים לסשה המשך חיים בריאים ומאושרים.

                      סשה אחרי הניתוח בביתו

 עוגיות עוף עשירות לחתולים
רכיבים                                שתי קופסאות שימורים של סרדינים בשמן
2/3 כוס אורז מבושל
שתי חתיכות כבד עוף
¼ כוס פטרוזיליה קצוצה
 הוראות הכנה
לבשל את כבד העוף כ-20 דקות במים, להוציא ולהמתין שיתייבש מעט.
לערבב עם שאר המצרכים במערבל מזון עד קבלת תערובת אחידה, ולהגיש.
את השאר לשמור בקופסא אטומה במקרר או במקפיא לפעם הבאה.
בתיאבון!

מבצע החודש     החודש יהיה אפשר לרכוש מזרקות שתיה של המותג cat it, המזרקות המומלצות ביותר, בהנחה של 10% מהמחיר המומלץ. מזרקות אלה יוצרות זרם מים קבוע המעודד שתייה אצל חתולים וכלבים ולכן מסייע במניעת מחלות בדרכי השתן והיווצרות בעיות כליה, ומכיל מסננים למים נקיים ובריאים יותר.

 

 עדכוני החודש                     

אנו שמחים לבשר על שירות חדש בקליניקה, "הקליניקה" התרחבה ופתחה שירות נוסף הנקרא Pet Passport . מטרת שירות זה הוא מתן שירות מקצועי ויעיל לבעלים אשר ברצונם לטוס ולהטיס את חיית המחמד שלהם לחוץ לארץ. היות והתהליך מלווה בהליכים רפואיים ובירוקרטים רבים השונים מארץ לארץ, תוכלו מהיום לקבל את כל המידע והשירותים במקום אחד. בקרוב יעלה אתר Pet Passport בו תוכלו למצוא מידע רב אודות הטסת בעלי חיים ולהכיר שירות חדש זה  

           

 

הדפס
 |  שלח לחבר
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button