מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

המורה, הכלב אכל לי את השיעורים…

גוף זר בכלבים - וטרינר בתל אביב

בספרות הרפואית אנחנו קוראים לתופעה- "גוף זר" ופירושה הוא שבע"ח (כלב או חתול לצורך ענייננו) בלע חפץ שלא היה אמור להיאכל , וצורתו וגודלו אינם סבילים לעיכול .

במקרה הטוב הפרשיה מסתיימת במעט כאב בטן והפרשת החפץ בצואה ובמקרה הפחות טוב בניתוח במהלכו מוצא החפץ ממערכת העיכול.

כלבים יכולים לאכול כמעט הכל, כבר ניתקלנו במרפאה בברגים ,חוטים, גלעין אבוקדו, ביצת קינדר, מוצצים ,חיתולים ושאר הירקות.

חתולים מעדיפים לבלוע חוטים, אך במרפאתנו הוצאו חפצים שונים ומשונים אחרים כמו, מסמרים, סיכות ועוד רבים אחרים.

בע"ח אשר בלע גוף זר בד"כ יראה התדרדרות איטית , שתתבטא בירידה במשקל והקאות. כאשר מצב בע"ח מתדרדר, נראה סימנים סיסטמים קשים יותר וחוסר מתן צואה.

במידה והגוף הזר גרם לנקב במערכת העיכול נראה סימנים אקוטים קשים ומיידים.

אבחון "גוף זר" מתבסס על היסטוריה רפואית, הכוללת תחקור הבעלים אודות אופיו של הכלב ,בחלק מן המקרים הבעלים מבחינים כי חסר משהו בבית או שממש ראו את בע"ח בולע דבר מה.

חלקו השני של האבחון מבוצע באמצעות בדיקה פיזיקאלית במהלכה נבדקת מערכת העיכול וסימנים קליניים נוספים.

ברוב המקרים נדרשים בדיקות נוספות כמו צילום רנטגן על מנת לאמת את החשדות.

במקרים בהם מדובר ב"גוף זר" קטן התקוע בוושת או בקיבה ניתן להוציאו בעזרת אנדוסקופ ,סיב אופטי המוחדר לוושט ובקצהו צבת קטן, המשמש לצורך לקיחת ביופסיה או שליפת גופים זרים. בשאר המקרים אין מנוס מפתיחת הבטן והוצאת החפץ ממערכת העיכול.

בחתולים המצב לפעמים קשה עוד יותר, היות והשובבים הקטנים הללו מחבבים במיוחד חוטים וסרטים ,אלו נוטים להשתרש בנקודות שונות לאורך מערכת העיכול וליצור חסימה מורכבת במיוחד הקרויה linear forigen body , הגורמת למעיים לקבל צורה של אקורדיון ודורשת ניתוח מורכב.

לעומת זאת קיימים גם מצבים מפתיעים בחתולים בהם לאחר הרדמת החתול מתגלה החוט כאשר הוא קשור לבסיס הלשון ואז לא נותר אלא לשחררו.

לסיום קצת על מניעה: הבאת כלב חדש או חתול חדש כרוכה בהכנת הבית לבן המשפחה החדש והשובב, חשוב לוודא כי לא נמצאים בהישג פה חפצים אכילים בעלי ריח וטעם –כגון גרביים, חיתולים וגרעיני פירות וירקות. אך חשוב לזכור כי כל דבר הגורם להם לשעשוע הוא מועמד מצויין לחסימה.

לפני הכנסת חתול חדש הביתה יש לאסוף חוטים ולהמנע מהשארתם במקומות פתוחים ,חשוב לזכור כי לא מספיק להניחם גבוה היות והחתול יכול להגיע כמעט לכל מקום.

כמו כן חשוב לא להשאיר באופן זמין מסמרים ,מחטים, וחפצים קטנים אחרים.

כלבים שובבים במיוחד, מומלץ להוציא לטייל עם מחסום פה המאפשר להם להלחית (ולאבד חום), אך עדיין מונע מהם לזלול במהלך הטיול מכל הבא לפה.

בכל מקרה של חשד לבליעת "גוף זר" חשוב לפנות למרפאה וטרינרית לצורך אבחון וטיפול. כמו כן אפשר לפנות למאלף כלבים וללמד את הכלב מה לאכול

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button