מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

גוף זר ליניארי

גוף זר ליניארי

גוף זר במערכת העיכול משמעותו חפץ, פרווה או כל דבר אחר אשר נאכל על ידי בעל החיים ואינו מסוגל להתקדם לאורך מערכת העיכול ולכן גורם לחסימת מעיים מלאה או חלקית. גוף זר ליניארי פירושו חוט, חבל או כל פריט אחר מאורך. חסימת מעיים בגוף זר ליניארי הינה מורכבת במיוחד בשל אופי אותו פריט "להתחפר " במעיים לגרום להם לנזק קשה ובשל המורכבות בהוצאת גוף זה מהמעי. חסימה מסוג זה יכולה להתרחש בכלבים ובחתולים. בחתולים בשל נטייתם לשחק עם חוטים זו החסימה הנפוצה ביותר.

כאשר אותו חוט, גם אם הוא צר מאד, נאכל על ידי בעל החיים הוא נצמד לדופן המעי ו"מתחפר" בו התוצאה היא חסימת מעיים הנוצרת לא בעקבות החפץ עצמו אלה בעקבות כיווץ המעיים ויצירת מאין צורת אקורדיון המונעת מעבר תוכן במעי. כמו כן חוט זה נוטה למשוך אליו רכיבים נוספים וליצור מאין פקק.

סמנים קליניים:

– הקאות

– אנורקסיה

– חולשה

– ירידה במשקל

– שלשולים

– כאב בטני

אבחון:

בדיקת בעל החיים: מישוש בטני, בדיקה ייסודית של חלל הפה (לפעמים קצה החוט חרוך סביב בסיס הלשון)

צילום רטגן

אולטראסאונד בטן

טיפול:

כאשר הבעלים הבחינו בבעל החיים בולע את החוט הטיפול פשוט בהרבה, ניתן לנסות להשרות הקאה על מנת שבעל החיים יפלוט את החוט. במידה והחוט לא יצא ניתן לנסות לשלוף אותן באמצעות אנדוסקופ.

במידה והחוט כבר לא בקיבה יש לבצע ניתוח להוצאת החוט מהר ככל האפשר לפני "התחפרותו " בדופן המעי.

במידה וחלף זמן ואבחון החסימה מבוצע בדיעבד על סמך סמנים קלינים וצילומי רנטגן, מבוצע ניתוח הסרה, אלה שבמקרה זה ההוצאה מסובכת הרבה יותר היות והחוט קבור בדופן המעי ועל כן דרושים מספר חתכים לאורך המעי על מנת לאפשר את הוצאת החוט. בחלק גדול מהמקרים נדרשת גם הסרת מקטע מעי בשל נזק גדול שאותה חסימה גרמה.

מניעה:

המניעה היעילה ביותר היא לעולם לא לאפשר לבעל החיים לשחק עם חוט כאשר הוא אינו מחובר לחפץ. כל משחק אשר יכול להינתק ממנו חוט צריך להיות מסולק מבעל החיים.

במידה ובעל החיים כבר אכל חוט יש להגיע איתו מהר ככל האפשר לצורך קבלת טיפול רפואי. 

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button