Skip to Content Contact Us

גידול תאי מאסט בכלבים (mast cell tumor)

אז מה הם תאי מאסט?

תאי מאסט הינם תאים המהווים חלק מאוכלוסיית תאי הדם הלבנים. מטרתם הקדומה של תאים אלה היא לוחמה כנגד טפילים החודרים אל גוף בעל החיים. היות ולאורך מאות שנים אוכלוסיית הטפילים הפנימיים הצטמצמה מאד, תאים אלו החלו לסגל לעצמם יעדים נוספים- אלרגנים שונים, להם יש מבנה תאי הדומה לטפילים, הפכו להיות היעד החדש של תאי המאסט ומופעלים כתגובה לתאים אלו. כאשר תאי המאסט פוגשים "אוייב" פוטנציאלי הם משחררים חומר בשם היסטמין, שמטרתו היא להפעיל שורה של תהליכים בגוף בעל החיים, הכוללים "זימון" של כל תאי הדלקת האחרים ללחום באוייב הנורא שחדר לגוף. בתיאוריה מדובר בתהליך חשוב שמטרתו להגן על בריאות בעל החיים, אך בפועל, למרבה הצער, התהליך הנ"ל מופעל כנגד חומרים שונים המצויים בסביבת הכלב כגון אבק, פרעושים, צמחים שונים ועוד מגוון אלרגנים רב. תאי החיסון "הנקראים לדגל" גורמים לתגובה של נפיחות עורית, אדמומיות, גרד וסימפטומים נוספים המאפיינים תגובה אלרגית.

גידול תאי מאסט

גידול העור הנפוץ ביותר בכלבים.
קיימים מספר גזעים בהם הגידול נפוץ במיוחד: בוקסר, בולדוג אנגלי, קוקר ספנייאל, שרפיי, בוסטון טרייר, רטריבר ושנאוצר.

גידול זה נראה כנפיחות מעל פני העור. הנפיחות יכולה להיווצר בזמן קצר מאד, היות והסיבה לה היא תגובה מקומית דלקתית הנוצרת בעקבות שחרור החומרים מעוררי הדלקת. לא פעם מתארים הבעלים את הגידול כמאסה שהופיע בין-לילה. בחלק אחר מהמקרים הגידול הופך להיות מכוייב ומזוהם בשל גרד ופציעה של האזור על ידי בעל החיים ולכן יכול להטעות ולהראות כפציעה.

אבחון

אבחון מבוסס על לקיחת היסטוריה רפואית מהבעלים, בדיקה גופנית ולקיחת דגימה מהלקות.
בחלק גדול מהמקרים ניתן לקחת דגימה באמצעות מחט (Fain Needle Aspiration) באופן פשוט יחסית ולקבל תוצאה תוך זמן קצר מאד, לעיתים יש צורך בלקיחת ביופסית עור לצורך אבחון.

בבעלי חיים החשודים כחולים, או בכאלה שכבר אובחנו, חשוב מאד לבצע בדיקת דם למעקב ולצורך בחינת השפעות סיסטמיות של הגידול על בעל החיים.

כלים נוספים לאבחון בחלק מהמקרים הם: דגימה מקשרי הלימפה, ממח העצם ומהטחול, בדיקות דם ייחודיות ואמצעי הדמיה שונים כגון צילומי רנטגן ואולטרסאונד.

טיפול

במידה ומדובר בגידול אחד או מספר גידולים קטנים ההמלצה היא להסירם עם גבולות רחבים.
לאחר הסרתם יש לשלוח אותם למעבדה פתולוגית לצורך בדיקה שאכן הוסר הגידול במלואו ולצורך דירוג הגידול. דירוג דרגת הגידול חשוב מאד לצורך המשך טיפול. קיימים שני סוגים של דירוגים לגידול זה:

דירוג אחד מקטלג את הגידול ל-3 דרגות ומבוסס על מבנו התאי של הגידול. דרגה 1 משמעותה כמות קטנה של תאים ללא פולשנות. במקרה זה הסרה הינה מספקת ואין צורך בטיפול נוסף. דרגה 2 הינה דרגת ביניים ולפעמים יש צורך גם בטיפול כימותרפי על מנת להגיע לריפוי ודרגה 3 הינה הדרגה הגבוהה ביותר, אז הסרה אינה מספיקה וגם שילוב של כימותרפיה יעניק לרוב בין 4 ל-8 חודשי חיים.

דירוג נוסף מקטלג את הגידול ל-5 רמות לפי מספר הגידולים, פיזורם על פני הגוף ומעורבות איברים נוספים כגון קשרי לימפה וטחול. קיימים מספר מיקומים אנטומיים בהם לגידול נטייה להיות ממאיר יותר: כריות כפות הרגליים, חלל הפה ואיזור איברי המין.

גידול תאי מאסט בחתולים

בחתולים גידול זה הרבה פחות נפוץ. להבדיל מכלבים, אצלם הגידול יכול להופיע בכל גיל, בחתולים הגידול אופייני בעיקר בחתולים מבוגרים.
בחתולים קיימים שני סוגים של גידולי מאסט:
  1. עוריים: יכולים להיות אחדים אך גם מפושטים מאד, מופיעים בעיקר באזור הראש והצוואר. ניתן לטפל בהם באמצעות הסרה.
  2. באיברים פנימיים: מדובר במצב חמור יותר וממאיר יותר. איברים בהם הגידול יכול להופיע הם הטחול, הכבד והמעי. הסימנים הקליניים במצב זה יהיו סימנים סיסטמיים של חולשה, אנורקסיה והקאות, ובחלק מהמקרים יהיה גם ביטוי עורי של מעין גידולים בולטים מעל פני העור. גם בסוג זה לעיתים ניתן לבצע הסרה אך השרידות נמוכה.
למידע אודות מחלות רבות נוספות ניתן לקרוא ב-אינדקס המחלות הוטרינרי.

email צרו קשר

Back top top
השאירו פרטים כאן ונשוב אליכם בהקדם:

או צרו קשר:

כתובתינו: שדרות נורדאו 90, תל אביב

מספר במרפאה: 03-544-0955  |  פקס: 035442602

מספר 24/7:  052-556-6355