Skip to Content Contact Us

חרדת נטישה בכלבים

חרדת נטישה הינה אחת מבעיות ההתנהגות הקשות ביותר בכלבים. כלב הסובל מבעיה זו עשוי לגרום לנזקים משמעותיים, למטרד עבור השכנים וכמובן סטרס רציני עבורו. כלבים הסובלים מבעיה זו יתחילו ברוב המקרים להראות סימני חרדה עוד לפני יציאת הבעלים כאשר הם חשים שהבעלים עומדים לעזוב

חרדת נטישה אינה חייבת להיות בעיה המתחילה עם אימוץ הכלב ויכולה להתחיל בכל שלב בחיי הכלב כתגובה לגורם “מעורר” כלשהו כגון מוות של הבעלים או בעל חיים, מעבר דירה, שינוי סטטוס של הבעלים וכו’. באופן סטטיסטי נמצא כי כלב החי עם אדם אחד הוא בעל סבירות כפולה ב 2.5 לפתח בעיית התנהגות זו מכלב החי עם מספר בעלים.

כאשר מדברים על חרדת נטישה חשוב להפריד בין חרדה אמיתית ובין שעמום, אשר גם הוא עשוי לגרום לעיתים להתנהגויות דומות המפורשות על ידי הבעלים כחרדת נטישה. ההבחנה חשובה משום שהטיפול בכל אחת מהבעיות הוא שונה לחלוטין. חרדת נטישה אמיתית מתרחשת רק כאשר בעל החיים נשאר לבדו, ההרס מכוון בדרך כלל כלפי חפצים אשר הכלב מרגיש שקשורים לעזיבת הבעלים כגון דלת הכניסה או קיר והיללות הן אופייניות בעלות טון גבוה וחוזרות על עצמן במקצב קבוע. התנהגות חרדתית מתחילה בחצי שעה הראשונה לעזיבת הבעלים וכלבים חרדתיים גם יראו התנהגות אובססיבית של השתרכות אחרי הבעלים ברחבי הבית גם כאשר הבעלים נמצאים.

לא כל הסימנים הנ”ל צריכים להתרחש על מנת שנקבע כי הכן מדובר בחרדת נטישה, צילומי וידאו של הכלב במהלך התקף כזה יכולים לעזור מאד לאבחון הבעיה.

טיפול

  • הפחתת התלות בבעלים: לא לאפשר לכלב להימצא בקרבה פיזית מוגזמת לבעלים ניתן לבצע זאת ע”י השמת חפץ החוצץ בין הבעלים לכלב. לא לאפשר לינה משותפת במיטת הבעלים. במידה וחיים אנשים נוספים בבית מומלץ שהטיפול בכלב יתחלק בין כולם. יש לעודד את הכלב לשחק באופן עצמאי בצעצועים ללא התערבות אנושית.
  • הפחתת המתח במהלך השהות לבד: על מנת ליצור אווירה טובה סביב הפרידה ניתן לתת לכלב לפני העזיבה חטיף או צעצוע אותו הוא מקבל רק כאשר הוא נשאר לבדו. הפעלת רדיו או טלבזיה יכולים גם הם להשרות רגיעה על הכלב. בשנים האחרונות הותחל טיפול גם באמצעות קולר ייחודי הקרוי D.A.P, קולר זה משחרר פורומונים (הורמונים בעלי ריח) המשרים על הכלב אווירה מרגיע ונינוחה יותר, לא ניתן לרכוש את הקולר בארץ אך ניתן להזמינו באינטרנט.
  • הפחתת המתח סביב הפרידה: כלבים למדים עם הזמן לזהות סימנים המעידים על עזיבת הבעלים כגון רשרוש מפתח, נעילת נעליים, פתיחת דלת וכו’ נסו לבצע פעולות אלה ללא עזיבה ואפילו צאו מהבית לדקה וחיזרו, כך הכלב ילמד בצורה הדרגתית לא להילחץ כאשר ייחשף לעזיבה אמיתית. יש לבצע פעולות אלה מספר רב של פעמים במהלך היום על מנת לקבל תוצאות.
  • טיפול תרופתי: קיימות מספר תרופות בעלות השפעה מרגיעה שיכולות לסייע לטיפול בבעיה, בחלק גדול מהמקרים נדרש שילוב של מספר תרופות על מנת להגיע לתוצאות טובות, בכל מקרה טיפול תרופתי חייב להיות משולב עם טיפול התנהגותי על מנת להצליח בטיפול. לפני תחילת טיפול תרופתי חובה לבצע בדיקות מקיפות הכוללות גם בדיקות דם.

אולי יעניין אתכם לקרוא גם

הכן מחמדך לקיץ…

הפרעושים, פרט להיותם מגרדים ומוצצי דם הם נשאים של תולעי

המשך לקרוא >

חיסונים לגורי כלבים: כל מה שחשוב שתדעו

אימצתם גור כלבים? בחרתם להעניק חיים ליצור שיכניס המון שמחה

המשך לקרוא >

עידוד שתיה בחתולים

בחתולים אחת המחלות הנפוצות ביותר הינה תסמונת מחלות מערכת השתן התחתונה

המשך לקרוא >

סיפורו של חיליק החילזון והקונכיה שנשברה פעמיים

סיפורו של חיליק החילזון, אשר הגיע אלינו מיוזמתו, פעמיים לטיפול

המשך לקרוא >

מה עושים במקרה של הכשת נחש אצל כלבים?

עם בוא הקיץ מתעוררים הנחשים משנת החורף שלהם. תחילת הקיץ

המשך לקרוא >

המורה, הכלב אכל לי את השיעורים…

מה עושים במקרה של בליעת גוף זר אצל כלבים וחתולים

המשך לקרוא >

HIP DYSPLASIA בכלבים

מפרק מסוג זה הדומה למכתש ועלי מאפשרים תנועה חופשית, המפרק

המשך לקרוא >

email צרו קשר

Back top top