מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

אפריל 2013

מגזין אפריל 2013

גם החודש כבכל חודש אנו שמחים לשתף אתכם בניוז החודשי. החודש כתבה אחרונה בנושא הרעלות ביתיות, נושא מאוד חשוב, אשר ידע מקדיםיכול לסייע לכם להימנע ממצבים שעשויים להיות בלתי הפיכים. כמו כן גם החודש תוכלו למצוא בניוז עדכונים, מקרה החודש ומתכון מפנק.
הערות, הצעות ונושאים עליהם תשמחו לשמוע יתקבלו בברכה.
חג שבועות שמח, צוות הקליניקה.

כתבת החודש – הרעלת ליליה (שושן צחור) Lilium candidum 

שושן צחור הינו צמח ממשפחת השושנים, צמח בייתי נפוץ מאד. פרחים נוספים ממשפחה זו בעלי רעילות דומה הינם  Easter lilies , tiger lilies, Japanese showy lilies ועוד שושניים נוספים פחות נפוצים.

 

אכילה או ליקוק של כל רכיב מחלקי הצמח (גבעול, עלי כותרת, אבקנים) גם אם בכמות קטנה מאד עשויה לגרום בחתולים לכשל כליות אקוטי חמור. דרך החשיפה הנפוצה ביותר בחתולים הינה חיכוך הגוף כלפי הצמח, "הדבקות " אבקנים על גבי הפרווה וליקוקם על ידי החתול במהלך ניקוי הפרווה. מנגנון ההרעלה אינו ידוע.
סמני הרעלה הינם הקאות ואנורקסיה (אובדן תאבון). כמו כן עשויים להופיע שינויים בשתייה והשתנה כגון עליה במתן שתן ועליה בצריכת המים, או לחילופין דווקא ירידה בכמויות השתן עד למצב של אי מתן שתן בכלל במצבים חריפים. היות ומדובר בהרעלה קשה וחמורה מאד כל חתול אשר נחשף לאחד מצמחים אלה מוגדר כחשוד עד אשר הוכח בבדיקות דם אחרת.


אבחון ההרעלה מבוסס על היסטוריה קודמת של חשיפה לצמח, סימנים קלינים קלאסים של הקאות, חולשה ואנורקסיה ובדיקות דם בהם ניתן לאבחן כשל כליות על סמך מדדי כליה גבוהים.

טיפול : הטיפול צריך להיות מהיר ומאד אינטנסיבי בנוזלים ישירות לוריד במסגרת אשפוז ובתרופות תומכות כליה נוספות. יחד עם זאת סיכוי ההחלמה הינם בינוניים עד נמוכים. בחלק מהמקרים דיאליזה מיידית עשויה להיות מצילת חיים אך היא אפשרית רק כאשר החתולים פיזית גדולים מספיק.

מניעה : בבתים בהם גדלים חתולים אין להכניס צמחים ממשפחה זו לבית.
גלוי מהיר מאד (כמה שעות לאחר חשיפה) יכול להיות מציל חיים שכן בטווח זמן קצר מאד עדיין ניתן לסלק את הרעל מהגוף לפני גרימת הנזק

  פינת האימוץ
יסמין היפה בת חמישה חודשים.
כלבה שובבה ומאד אנרגטית.
מחפשת מישהו שירוץ איתה המון.  
לפרטים נוספים נא לפנות למורן מצער בעלי חיים ר"ג בטלפון 0542031977

מ

מבצע החודש  

החודש כל הקולרים לחתולים ולכלבים ימכרו בהנחה של 10% .  

 

 עדכוני החודש

בעוד מספר ימים יערך ל"ג בעומר, מידי שנה במהלך החג בעלי חיים רבים עוברים התעללות חמורה. אנו ממליצים לכל בעלי הכלבים והחתולים שלא לאפשר להם במהלך שבוע זה להסתובב ללא השגחה היות ודווקא חתולי וכלבי בית הם אלו הסובלים ביותר מתופעה זו היות והם מתקרבים ואינם חוששים מבני אדם.


במידה והנושא קרוב ללבכם ואתם מעוניינים לסייע במניעת התופעה הינכם מוזמנים להצטרף ל"סיורי מדורות " המתקיימים ברחבי הארץ לשם מטרה זו. מידע נוסף ניתן לקבל אצל מורן או ירדן מצער בעלי חיים רמת גן בטלפון : 036967394

 

מקרה החודש – מסי, גידול בריאות
מסי, לברדור חטוב בן כ- 5 שנים, הגיע לקליניקה עם תלונה על שיעולים דמיים מידי פעם, מסי היה חיוני ולא הראה סימני מחלה נוספים אך תדירות השיעולים הלכה וגברה.
בדיקות דם כלליות לא הצביעו על סימני תחלואה אך בשל המופע הלא אופייני ומגמת ההחמרה הוחלט על ביצוע צילומי בית חזה ובדיקה אנדוסקופית לדרכי הנשימה העליונות  (החדרת מצלמת וידאו לדרכי הנשימה העליונות). בבדיקה האנדוסקופית נראתה חסימה של דרכי האוויר המובילים לאונת הריאה הימינית, צילום רנטגן הציג אטימות מלאה של אונה זו. שני הממצאים הללו העלו חשד כי מדובר בסיבוב אונת ריאה או לחילופין גידול ריאה. בשני המקרים הטיפול הינו ניתוח מורכב במהלכו מוצאת האונה הפגועה. היות ולפני ביצוע ניתוח מורכב מסוג זה יש חשיבות גדולה לוודא כי אין מעורבות של שאר אונות הריאה בוצעה סריקת CT, בה נראה כי האונה הימינית העליונה היא האונה היחידה המעורבת וכי ככל הנראה מדובר בגידול.

סקירת ה-CT של מסי: במרכז הלב, בשמאל (האונה הימנית) ניתן לראות את האונה הפגועה כאשר נגועה כמעט בשלמותה בגידול סרטני  

 

מספר ימים לאחר מכן מסי עבר ניתוח להסרת אונה זו, הגידול הסתבר כגידול סרטני נדיר ביותר מסוג chondrosarcoma. מסי התאושש יפה מאד מהניתוח הוא שמח חיוני וחזר לעצמו. היות ומדובר בגידול נדיר ביותר מסי ימשיך להיות במעקב רפואי תקופתי על מנת לוודא כי אין חזרתיות אך כולנו אופטימיים ומחזיקים אצבעות למסי הגיבור. 

 אורז ועוץ מכובסים 
המתכון הבא מוקדש לכל הכלבלבים המשלשלים-

מרכיבים
חצי כוס אורז לבן
100 גר עוף , עדיף חזה

אופן הכנה
מרתיחים כוס מים בסיר ללא תבלינים או שמן
שופכים את האורז לאחר הרחיתה
מנמיכים את האש ומבשלים כרבע שעה עד 20 דק (תלוי בסוג האורז)
מצננים את האורז עד לקירור מלא

בינתיים צורבים במחבת את העוף ללא תבלינים או שמן

מגישים כשכמות האורז גדולה מכמות העוף בשני שלישים

 בתאבון

לקריאה על מתכונים נוספים לחצו כאן

 


 וידיאו החודש

אין, פשוט אין על חתולים 🙂

לחצו כאן לערוץ Youtube של הקליניקה – וצפו בעוד המון סרטונים משעשעים עם חברינו הקטנים 

 


  לחצו כאן לקריאת ניוזלטרים קודמים של הקליניקה


  בקרו אותנו ב:  

  

 

 

 

 

 

                                                     בקר אותנו באתר: www.haclinicavet.co.il

עלון חדשות זה נשלח אליך בשל היותך לקוח של ההקליניקה, מרכז וטרינרי. אנו מכבדים את פרטיותך ולא נעביר את כתובת הדואר האלקטרוני שלך לאף גורם זר. כמו כן אנו מקפידים לשלוח אליך חומר בנושאים הקשורים למרפאה בלבד. במידה והינך מעוניין להסיר את כתובתך מרשימת התפוצה, אנא לחץ על הקישור בתחתית מכתב זה

 לחצו כאן לקריאת ניוזלטרים נוספים

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button