מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

ינואר 2013

מגזין ינואר 2013

החורף כבר ממש כאן והרגשנו אותו היטב במהלך הימים האחרונים. הגשם והקור המקפיא ממנו אנו מסתתרים בבתים מחוממים ותחת שמיכות הם אינם מנת חלקם של בעלי חיים רבים הנמצאים בימים קרים אלו ברחובות ובעמותות השונות. החודש נחרוג ממנהגנו ולרגל מבצע "חבר חדש לשנה חדשה" ונספר לכם בכתבת החודש על תהליך אימוץ בעל חיים חדש למשפחה. אקלום בעל חיים חדש עם בני הבית ובעלי חים אחרים וננסה לסייע מעט בהחלטה הגורלית האם לאמץ כלב או חתול.

כמובן שגם הפעם נספר לכם על מקרה רפואי מעניין בו נתקלנו במהלך החודש החולף, נשתף אתכם במתכון חורפי מפנק לחיית המחמד ונעדכן במבצע ייחודי לחודש זה.

חודש הבא נחזור כמובן למתכונת כתבת החודש בנושא רפואי רלוונטי, מוזמנים לכתוב לנו במידה ויש נושא המעניין אתכם במיוחד.

כתבת החודשחבר חדש לשנה חדשה 

לקראת השנה החדשה נסקור במאמר זה מספר נקודות חשובות היכולות לסייע בתהליך אימוץ קל ובבחירת בעל החיים המתאים לאורך חיינו.

אז מה בדיוק מתאים לנו ?

כלב ,חתול או אולי בכלל ארנבון. כשאנו באים לאמץ בעל חיים חשוב מאד לנסות להבין מה אנו מצפים מבעל חיים זה ומה באפשרותנו להעניק לו. האם אנו מסוגלים לקחת אחריות רבת שנים על בעל חיים ? האם יש לנו את היכולת הכלכלית והפיזית להחזיק בבעל חיים והאם הוא יתאים לסביבה בא אנו חיים.

מכרסמים: עלויות נמוכות יחסית, לא דורשות הרבה זמן, יכולת תקשורת נמוכה יחסית עם בני אדם. לא כל כך מתאים לבית עם ילדים קטנים שכן מדובר בחיה עדינה אשר יכולה להיפגע בקלות ולפגוע (לנשוך) ללא הזהרה.

חתול: חתולים הם עולם ומלואו, להבדיל מכל בעל חיים אחר לכל חתול אופי אחר ושונה לחלוטין מחתול אחר ולכן סוגיית ההתאמה למשפחה היא מעט בעייתית לקביעה מראש שכן ישנם חתולים משפחתיים להפליא, לעומת אחרים שעשויים היות תוקפניים יותר או חסרי סבלנות. בבית עם ילדים קטנים לפעמים מומלץ לאמץ דווקא חתול בוגר ורגוע שאופיו כבר ברור ושאינו מהווה סכנה לילדים הצעירים. עלות החזקת חתול ממוצעת היא בינונית ונעה סביב ה 150 ₪ לחודש אשר כוללים תזונה, חול וחיסונים. חתול דורש פחות השקעה מצד הבעלים שכן אין צורך לטייל איתו, אך הוא כן דורש יחס, משחקים ותשומת לב. חתול יודע להעניק אהבה גם אם לא תמיד בצורה נראית לעין. אם אתם חושבים על אימוץ כלב וחתול מומלץ לאמץ את שניהם ביחד או לחילופין לאמץ קודם את הכלב, בצורה זו הסיכויים הם הגדולים ביותר ליצור יחסי חברות מלבבים. אם החתול הגיע לפני הכלב יהיה קשה יותר לשכנע אותו לקבל את בעל החיים החדש (אמרנו כבר שהחתול הוא הבוס?)

כלב: כלב הוא תמיד אופציה נהדרת, יצור שכל עולמו הוא אתה ומוכן לעשות כמעט הכול על מנת לקבל קצת חיזוקים חיוביים. כלב יכול להתאים מאד למשפחה עם ילדים  ויכול להשתלב בקלות בבית בו מתגוררים גם כלבים אחרים. עלות אחזקת כלב היא גבוהה יותר ומשתנה מאד בהתאם לגודלו של הכלב. תזונה, טיפול מונע נגד פרעושים וטפילים אחרים וטיפולים רפואיים מושפעים מאד מגודלו של הכלב . עלות החזקה ממוצעת של כלב ללא בעיות מיוחדות נעה סביב ה 190-400 שח לחודש בהתאם לגודלו של הכלב. לפני אימוץ כלב חשוב לוודא כי יש לנו את היכולת להקדיש לו לפחות חצי שעה פעמיים ביום וכי יש לנו את היכולת הכלכלית לדאוג לו. במידה וקיים כבר חתול בבית לא כל כלב יכול להתאים ואימוץ כלב שובב מידי או מאיים מידי עשויה לגרום למתח רב אצל החתול, היכול להוביל לבעיות רפואיות ועוגמת נפש קשה לבעל החיים הוותיק. 

כיצד מומלץ לשלב את בעל החיים החדש עם בעל החיים הוותיק ?

שילוב כלב צעיר עם כלב בוגר או מבוגר:  אימוץ גור לבית בו יש כלב בוגר או מבוגר יכול להיות חיובית מאד עבור בעל החיים הוותיק שכן הכלב הצעיר מהווה חברה ובחלק גדול מאד מהמקרים "מצעיר" מאד את בעל החיים הקיים וגורם לו לחזור ולהיות שמח ושובב. יחד עם זאת חשוב לעשות זאת נכון היות וחשיפה מהירה ולא נכונה עשויה לגרום לבעיות דומיננטיות וקשיי הסתגלות בין שני הכלבים. את המפגש בין שני הכלבים תמיד כדאי לעשות באזור ניטראלי, יש לאפשר לכלבים להכיר זה את זה בגינה או בבית אחר. במידת האפשר מומלץ לבצע מספר מפגשים מסוג זה לפני האימוץ. עם הכנסתו של הכלב החדש הביתה חשוב להקפיד מאד על קערות מזון ומים נפרדות ועל אזורי מרבץ נפרדים. יש למנוע מהכלב החדש לשבת או להשתמש בחפצים המזוהים מאד עם הכלב הוותיק על מנת למנוע עימותים ותחושת פגיעה בטריטוריה של הכלב הוותיק. חשוב להעניק לכלב הוותיק את מלוא תשומת הלב על מנת שלא ירגיש נזנח ויוציא את תסכולו על הכלב החדש.

שילוב חתול בבית בו יש כלב: חתול וכלב עשויים להיות החברים הטובים ביותר אם עושים זאת נכון. במידה ויש לכם כבר כלב ואתם מתכננים להביא חתול, עדיף חתול צעיר. חתולי עמותות הם בדרך כלל בעלי יכולת טובה יותר להסתגל לכלבים היות והם מוחזקים בסמוך לכלבים ורגילים לנביחות. לפני הבאת חתול חדש חשוב לוודא כי הכלב אינו תוקפני כלפי חתולים. עם הבאת החתול יש להפגיש אותם תחילה כאשר החתול נמצא במנשא והכלב יכול להתרגל לנוכחותו אך הוא אינו מהווה איום עבורו, לאט לאט יש להוציא את החתול, בתקופה הראשונית חשוב להיות נוכחים כאשר שני בעלי החיים נמצאים זה לצד זה. לא לקרב בכוח את החתול לגופו של הכלב, זה עשוי לגרום לכלב לחוש מאוויים להגיב בהתאם. יש לשמור שהחתול לא יתקרב לכלי המים והאוכל של הכלב. לרוב תוך שבועיים –שלושה ולפעמים אפילו הרבה פחות שני בעלי החיים יתרגלו זה לזה.

שילוב חתול בבית עם חתול: לא תמיד כל כך קל, אבל בהחלט אפשרי. כמובן שהדרך המועדפת והקלה ביותר היא להביא שני חתולים ביחד מלכתחילה אז שילובם הוא טבעי והם נהנים מאד מהחברה המשותפת אחד של השני. במקרה וכבר יש לכם חתול, מומלץ לאמץ חתול חדש צעיר אז יהיה קל יותר להרגיל אותם זה לזה. ההיכרות צריכה להיות הדרגתית, תחילה דרך מנשא (לכמה ימים), ולאחר מכן במפגשים קצובים ללא לחץ. חובה לספק לכל חתול ארגז צרכים נפרד וקערות מזון. אל תאפשרו בהתחלה לחתול הצעיר להציק לחתול הבוגר שכן הבוגר עשוי לאבד את סבלנותו ולפגוע בגור הצעיר. תמיד השגיחו. בדרך כלל לאחר תקופה של חודש –חודשיים שני החתולים כבר יהיו רגילים זה לזה.

שילוב כלב בבית בו יש חתול: זו המשימה המאתגרת ביותר, ביצוע נכון יכול להנחיל הצלחה ויחסי ידידות ארוכי טווח. כאן המפתח להצלחה הוא זמן ובחירת כלב מתאים. חשוב לציין כי לא לכל חתול ניתן "לשדך" כלב חדש, חתולים לחוצים במיוחד ובעיקר מבוגרים יכולים להגיב לשינוי מסוג זה בצורה קיצונית ביותר שעשויה להוביל אף למחלות קשות. לכן במידה ויש לכם חתול ואתם מעוניינים להביא כלב מומלץ להתייעץ לפני עם הווטרינר המטפל לגבי דעתו. 

אז איך בכל זאת עושים זאת? העדיפו כלב שמכיר חתולים, כלב שגדל עם חתולים ואינו מנסה לתקוף אותם. כלב בוגר ורגוע יתאים יותר שכן הוא לא ירדוף אחר החתול ויגרום לו ללחץ. לאחר אימוץ הכלב הכירו אותו בהדרגתיות לחתול, אפשרו לו תחילה להימצא באזור מוגבל של הבית, אל תאפשרו לו לרדוף אחר החתול, לאכול מקערת האוכל או המים שלו או להתעסק לו עם ארגז החול. לאחר תקופת הסתגלות של שבועיים ניתן לאפשר מפגש בניהם, קודם לתת לחתול להיכנס לאזור בבית בו היה מצוי הכלב ורק לאחר מכן להיפך. בשום אופן אין לקרב אותם זה לזה בכוח ובתקופת ההסתגלות הראשונית יש להיות במחיצתם כאשר הם ביחד כל הזמן. 

בקרו אותנו ב:

 

 

 

מקרה החודש

טרה כלבה מעורבת ומקסימה בת 7 וחצי שנים הגיע למרפאה עם היסטוריה רפואית של דלקות שתן חוזרות המלוות בדם. טרה טופלה מספר פעמים בעבר באמצעות אנטיביוטיקה, אך הדלקות שבו לאחר זמן קצר. ההיסטוריה הקודמת, ממצאי בדיקה רפואית לכלבה ובדיקות השתן החשידו כי לטרה גורם כלשהו בדרכי השתן הגורם לגירוי תמידי היוצר דימום לדלקת משנית. טרה עברה בדיקת אולטרא-סאונד במהלכה נמצאה אבן גדולה בחלל השלפוחית אשר היוותה מקור לבעייתה הכרונית. אבנים או חול בכליות או שלפוחית שתן הינם משקעים של מלחים שונים. לרוב אלו הן משקעי סידן אוקסלאט (כ-80%) וביתר המקרים אבני ציסטין, סטרובייט וחומצת שתן. טרה עברה ניתוח סיצטומי – שהיינו ניתוח בו הוצאה האבן הוסרה.

   

טרה היום מתאוששת בביתה וחשה הקלה גדולה.

 מרק חורפי מפנק

מצרכים:
2 חתיכות של חזה עוף חתוכות לחתיכות גדולות
2 גזרים גדולים, מקולפים וחתוכים דק
2 תפוחי אדמה גדולים, מקולפים וחתוכים לחתיכות קטנות

אופן ההכנה:
להכניס כל המצרכים לסיר ולמלא במים עד שיכסו את כל התוכן
להביא לרתיחה בחום גבוה ולאחר מכן להמשיך לבשל בחום נמוך במשך שעתיים
כשמפלס המים יורד, ניתן להוסיף עוד מים רותחים במידת הצורך
לאחר שעתיים, לכבות את האש ולהמתין עד שיתקרר לחלוטין
אם העוף שמן, עשויה להיווצר שכבת שומן מעל המרק המקורר, אותו ניתן להוציא בקלות בעזרת כף

שדרוגים אפשריים:
הוספת סלרי, ברוקולי או אורז חום (אותו מומלץ יהיה להוסיף לאחר הרתיחה)

 

פינת האימוץ

שוקו הוא הכלב הכי טוב בעולם!
טרייר גדול במיוחד בן שנה ורבע, אבהי, חיבוקי, טוב לב, מיוחד והכי טוב בעולם, כאמור.
שוקו מתנדב פעמיים בשבוע בבית אבות ופעם בשבוע עם ילדים מיוחדים.
צוות בית המחסה מאוהב בו עד כלות וכך גם כל הגורים והגורות שהוא מטפל בהם כאילו המליט אותם בעצמו.
שוקו חזק, קפצן וברחן ויימסר רק למשפחה אחראית ומעולה במיוחד.
מחוסן ומסורס.

צרו קשר עם מורן מעמותת
צער בעלי חיים רמת גן , ואם תימצאו מתאימים,
תזכו בחבר מושלם לחיים.
מורן:
0542031977

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מבצע החודש  

לרגל פרויקט "חבר חדש לשנה חדשה" אנו שמחים להעניק לכם או לכל אחד מחבריכם שיאמץ חבר חדש מעמותה. שתי הטבות ייחודיות:

1. בדיקה ראשונה ללא עלות
2. הנחה של 10% על מינוי שנתי.

כמו כן מבצע חבר מביא חבר עדיין מתקיים וכל לקוח חדש אשר מגיע למרפאה בהמלצתכם מזכה ואתכם באופן אוטומטי ב 80 ₪ למימוש במרפאה .  

 עדכוני החודש
לאור גדילתינו ולקראת החורף התחדשנו בציוד אשפוז נוסף כגון משאבות נוזלים, משטחי חימום ועוד. כעת אנו מצויידים היטב לחורף שבא עלינו לטובה.

הרצאת התנהגות חתולים של אורלי זכאי שהיתה אמורה להתקיים בתחילת החודש שונתה עקב הסערה ותחול ב 29/01/2013 בשעה 19:30. נותרו עוד מקומות מועטים, מהרו להירשם.
ההרצאה ללא תשלום
   

  וידיאו החודש

חיליק החילזון האהוב עזב את מרפאתנו היום וחזר שמח, טוב לב ובריא אל העולם שבחוץ. הכנו סרטון פרידה קצר ומיוחד לחיליק, החילזון היחיד ששמענו עליו שערך ביקור חוזר במרפאה וטרינרית. אנחנו מאחלים לחיליק היקר בריאות שלמה ודרך צלחה, אפילו אם לוקח לו קצת יותר זמן לצלוח אותה 🙂 

לחצו כאן לקריאת פרטים נוספים אודות חיליק

לחצו כאן לערוץ Youtube של הקליניקה – וצפו בעוד המון סרטונים משעשעים עם חברינו הקטנים

עלון חדשות זה נשלח אליך בשל היותך לקוח של ההקליניקה, מרכז וטרינרי. אנו מכבדים את פרטיותך ולא נעביר את כתובת הדואר האלקטרוני שלך לאף גורם זר. כמו כן אנו מקפידים לשלוח אליך חומר בנושאים הקשורים למרפאה בלבד. במידה והינך מעוניין להסיר את כתובתך מרשימת התפוצה, אנא לחץ על הקישור בתחתית מכתב זה
הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button