מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

יוני 2013

מגזין יוני 2013

לקוחות יקרים, גם החודש אנו שמחים להגיש לכם את עלון המידע, בו תוכלו למצוא כתבה רלוונטית, מקרה רפואי מעניין, עדכונים ומבצע חודשי. כפי שבוודאי שמתם לב הקיץ כבר ממש כאן. זו תקופה מצוינת ללכת לים ואנו בטוחים שחבריכם השעירים ישמחו להצטרף. חשוב להימנע מהשעות החמות, היות וכלבים רבים נוטים לבצע פעילות גופנית מאומצת כאשר הם משוחררים על החוף, דבר העלול לגרום למכת חום. כמו כן חשוב לדאוג לכלי מים ולהציע מים לשתיה מספר פעמים במהלך השהות, היות וכלב צמא עשוי לשתות מי מלח, שפרט להקאות עשויים לגרום גם לבעיות רפואיות נוספות בשל ריכוז המלחים הגבוה שבהם. אזהרה אחרונה מתייחסת למדוזות, כלבים סקרנים במיוחד ייגשו למדוזות, יגעו,ישחקו ואף ינשנשו. צריבת מדוזה הינה סיטואציה לא נעימה הדורשת טיפול. השגיחו עליהם ומנעו מהם לגשת למדוזות על החוף. הצעות וטיפים נוספים לרחצה בחופי תל אביב עם כלבים אתם יכולים למצוא כאן.

כתבת החודש – היפ דיספלזיה Hip Dysplasia

רקע

HIP DYSPLASIA או HD היא מחלה אורטופדית המשפיעה על מפרק הירך. באופן נורמאלי מפרק הירך בנוי ככדור עגול המתאים עצמו בצורה מושלמת למגרעת אליה הוא מתחבר באגן. מפרק מסוג זה הדומה למכתש אובלי המאפשר תנועה חופשית של הגפה, המפרק מעוגן בעזרת רקמת חיבור, גידים ושרירים, ומכיל בתוכו נוזל צמיגי התורם לתנועה חלקה של המפרק.

HD נגרם כתוצאה מפגיעה ברקמה התומכת של המפרק כתוצאה מהחלשות הגידים והשרירים הסובבים אותו.
תהליך זה מוביל לחוסר יציבות שבעקבותיה נוצר שינוי במבנה המפרק, הפוגעים בהתאמה שבין שני חלקי המפרק.השינויים הנ"ל יכולים להיות חד או דו צדדיים. המחלה היא בעלת רקע גנטי ואופיינית בעיקר לכלבים מגזעים גדולים כגון רועה גרמני ורטריוור, אולם היא יכולה גם לפגוע במגוון גזעים נוספים.
משקל עודף הוא גורם סיכון נוסף המזרז את מהלך המחלה ומחריף אותה.

סימנים קליניים

המחלה יכולה לפגוע בכלבים בכל הגילאים. "צליעה קרה", כלומר צליעה לאחר מנוחה וקושי בקימה משכיבה לעמידה, הוא המאפיין העיקרי של המחלה, לפחות בתחילתה. בשלבים מתקדמים יותר הכלב מתקשה לבצע כל סוג של פעילות גופנית.

זה מצב שיכול להתדרדר לדלקת פרקים (ארטריטיס).

גורמי סיכון

גזע-המחלה היא בעלת מרכיב גנטי ונפוצה בעיקר בכלבים מגזעים גדולים כגון רועה גרמני, ברניז מאונטיין דוג ורטריוור, אך יכולה להופיע בכל גזע.

תזונה-השמנה מהווה גורם סיכון ללקות במחלה ומחמירה את מצב הכלב היות ונוצר לחץ ועומס על המפרק. בכלבים בעלי נטייה גנטית לחלות ובכלבים חולים מומלץ להפחית כ-25% מכמות המזון הניתנת.

פעילות גופנית –נושא זה שנוי במחלוקת היות ופעילות ספורטיבית שגורמת לעומס על המפרק כמו לדוגמא קפיצות יכולה להאיץ את מהלך המחלה, לעומת זאת פעילות ספורטיבית מתונה כגון שחיה או ריצה יכולות לחזק את המפרק.

אבחון וטרינרי HD

אבחון המחלה הוא שילוב של בדיקה פיזיקאלית ע"י וטרינר הכוללת בדיקת צליעה ובדיקת המפרקים תחת הרדמה, איסוף היסטוריה מהבעלים לגבי דפוס הצליעה וכמובן צילומי רנטגן של האגן תחת הרדמה,
שילוב של כל הבדיקות הנ"ל מאפשרת אבחנה, סיווג חומרת המחלה ומתן המלצות לגבי המשך טיפול.

בכלבים גזעיים מגזעים בהם נפוצה המחלה, מחויב המגדל לבצע לאם ולאב המרביעים צילומי אגן על מנת למנוע העברה של תכונה זו לצאצאים.

במקרים אלה מבוצע צילום אגן תחת הרדמה הנשלח לוועדה ניטראלית הקובעת ציון למבנה, הנע בין -1 ל-5.

טיפול וטרינרי ב-HD

הטיפול במחלה משתנה מאד בהתאם למצבו הקליני של הכלב, גילו, משקלו, דירוג מצב האגן לפי צילומי רנטגן והיכולת הכלכלית של הבעלים.
במקרים קלים ובינוניים הטיפול הוא שמרני ובמקרים קשים יותר יש צורך בטיפול כירורגי.

טיפול וטרינרי שמרני

  1. תרופות מורידות דלקת NSAID קבוצת תרופות המסייעות לטיפול בדלקת הפרקים הנילוות לתהליך זה תוך כדי שיכוך הכאב הכרוך במחלה.
  2. תוספי מזון-מכילים גלוקוזאמין וכונדרואיטין. שניהם פועלים בסינרגיזם.הגלוקוזאמין מסייע לבנייה של סחוס ולהגנה על סחוס קיים ואילו הכונדרואיטין מעקב היווצרות אינזימים הגורמים להרס המפרק. בכלב הסובל מ-HD הסחוס במפרק נשחק ונוצר מגע בין שני חלקי העצם שגורם לכאב ולנזקים נוספים למפרק. שימוש בתוספי המזון מונע מעט את תהליך זה. תוספי מזון נוספים המכילים רכיבים שונים שנמצאו כיעילים לטיפול במחלה הם אבקת צדפות ייחודית של צדפה בשם perna canalicolus ,אומגה 3 ,מיצויי של אבוקדו ופולי סויה וויטמין C. בשוק קיימות היום מס' חברות המייצרות מולטי-ויטמין לכלבים עם בעיות אגן המכיל את כל הרכיבים אלה.
  3. הפחתה במשקל- כפי שצוין משקל גבוה הוא אחד הגורמים למחלה וגורם מחמיר כאשר המחלה כבר קיימת. הסיבה לכך היא הגיונית ופשוטה וניתן לסכמה במילה אחת: עומס. ככל שנעלה את העומס על מפרק אשר רצועותיו שחוקות ורפויות, כך נמנע החלמה ונתרום להיחלשות נוספת של המפרק.
    בכלבים הסובלים מהמחלה ובכלבים בעלי נטייה מומלץ לשמור על משקל הנמוך ב 25  אחוזים מהמשקל המומלץ.
    קיימים היום בשוק מס' מזונות רפואיים המיועדים לכלבים הסובלים מבעיות אגן, מזונות אלה עשירים בתוספי מזון יעילים, הם מופחתי קלוריות ומכילים סיבים תזונתיים המסייעים בהפחתה במשקל .
  4. פעילות גופנית– מומלצת פעילות גופנית המחזקת את חגורת האגן כגון שחיה הליכה על מצע רך(חול). מאד לא מומלצת פעילות שבמהלכה הכלב קופץ על רגליו. באופן כללי כל פעילות גופנית בה הכלב מראה חוסר נוחות לבצעה אינה מומלצת.

טיפול כירורגי ב-HD

קיימות מספר אופציות ניתוחיות לטיפול במחלה זו. בחירת הניתוח היא בהתאם למשקלו של הכלב ,
השינויים הניווניים הקיימים כבר במפרק, גיל הכלב, יכולתו הכלכלית של הבעלים ומיומנויות כירורגיות של המנתח.

TPO

מיועד לכלבים צעירים בהם צילומי הרנטגן מעידים על בעיית אגן חמורה מצד אחד, אולם בשל גילם הצעיר עדיין אין שינוי במבנה האגן.
בניתוח זה מבוצעים מספר חתכים בעצם האגן, אשר מטרתם היא לשנות את זווית מפרק האגן ולהתאימה לעצם הירך.
ניתוח זה מורכב ויקר אך בעל אחוזי הצלחה גבוהים.

החלפת מפרק הירך

ניתוח במהלכו מוסר ראש הפמור (הירך) והמפרק המקביל לו באגן ושניהם מוחלפים בשתלים חיצוניים.
ניתוח זה מתאים לכלבים מבוגרים עם מחלה כרונית מתקדמת. מדובר בניתוח יקר הדורש מיומניות כירורגיות טובות. בכלבים מנותחים התוצאות הן טובות ורוב הכלבים חוזרים לאחר הניתוח לפעילות כמעט נורמאלית ללא כאבים.

הסרת ראש פמור

בניתוח זה מוסר ראש הפמור (קצה עצם הירך) ובצורה זו למעשה "מבוטל" המפרק.
בכלב המנותח נוצר "מפרק וירטואלי" המורכב משריר בלבד. מדובר על ניתוח פשוט וזול באופן יחסי,  אך הוא מתאים רק לכלבים השוקלים פחות מ-20 ק"ג.

טיפולים וטרינרים חדשניים נוספים ב-HD

ADEQUAN– תרופה חדשה הניתנת בזריקה לשריר פעמיים בשבוע למשך חודש. תרופה זו עוזרת לחידוש הסחוס וגורמת לשיפור קליני במצבו של הכלב. מדובר בטיפול חדיש עם תוצאות טובות, החסרונות של טיפול זה הן מחירו היקר וזמינות מוגבלת. התכשיר אינו קיים בארץ אך במקרים מיוחדים ניתן להזמינו מחו"ל.

הזרקה תוך מפרקית של החומצה האילורנית– טיפול שיעילותו הוכחה בבני אדם ובסוסים, קיימים דיווחים רבים גם על הצלחה בטיפול בכלבים. מדובר על הזרקה תוך מפרקית של חומר הגורם לשימון המפרק ובצורה זו מפחית את הכאב ואת התקדמות המחלה. הפרוצדורה צריכה להיעשות בהרדמה ובצורה סטרילית.

בסרטון ניתן לקבל מידע נוסף אודות סינדרום זה מלווה בהדמיה ואיורים (באנגלית)

  

מ

 

מקרה החודש – דלקת של האוזן הפנימית
צ'אבי בוסטון טרייר שרמנטי בן שנה וחצי הגיע לקליניקה כאשר ראשו מוטה הצידה, הוא מסתובב במעגלים, שיווי המשקל שלו לקוי והוא מבוהל וכאוב. בבדיקה רפואית ונוירולוגית צ'אבי אובחן כסובל מדלקת של אוזן פנימית. בדלקת מסוג זה לא בהכרח נראים סימני דלקת חיצוניים, היות והדלקת "לכודה" בחלקה הפנימי של האוזן. האוזן אשר אחד מתפקידיה הינו לשמור על שיווי משקל תקין, נפגעה ולכן צ'אבי לא היה מסוגל ללכת.

צ'אבי החל לקבל טיפול אנטיביוטי אינטנסיבי לווריד, שיכוך כאבים והמון אהבה וחום מבעליו ותוך ימים ספורים החל שיפור משמעותי במצבו. צ'אבי עדיין בתהליך החלמה ומקבל טיפול רפואי, אך הוא כבר שמח ומרגיש מצויין. אנו מאחלים לצ'אבי המשך החלמה מהירה 

צ'אבי, במצבו המשופר, עדיין עם הטיית ראש, שרידים מהפגיעה בשווי המשקל

 תבשיל קדירה לכלבים וחתולים 
מרכיבים

1 כוס אורז לבן
2 ורבע כוסות מים
1/2 גזר מגורד
150 גרם בשר טחון (עוף או בקר מה שרוצים)
מעט שמן קנולה

אופן הכנה

מרתיחים את המים ומוסיפים את האורז והגזר. מנמיכים את האש ומבשלים כרבע שעה.

מחממים מעט שמן במחבת, מוסיפים את הבשר ומטגנים עד שהוא עשוי היטב.

מערבבים את הבשר והאורז עד שמתקבלת מעין עיסה, מצננים ומגישים קר, 

 בתאבון

לקריאה על מתכונים נוספים לחצו כאן

 


 וידיאו החודש

בערוץ דיסקברי, ישנה תוכנית Time Wrap בה נראים דברים בהילוך איטי. החל מפיצוץ של בלון ועד מכונת גילוח. הפעם כלב שותה בהילוך איטי.

תודו שחשבתם שהלשון פועלת הפוך 😉

לחצו כאן לערוץ Youtube של הקליניקה – וצפו בעוד המון סרטונים משעשעים עם חברינו הקטנים 

 


  לחצו כאן לקריאת ניוזלטרים קודמים של הקליניקה


 

 

 עדכוני החודש

החודש יש לנו מספר עדכונים:

1. אנו שמחים לבשר לכם על מוצר הדברה חדש שהגיע לארץ לאחרונה. "סרסטו" הינו קולר הנותן הגנה מפני פרעושים וקרציות למשך 7-8 חודשים באופן רציף. מדובר בקולר של חברת באייר-Bayer יצרנית אדוונטג', אדוונטיקס, קילטיקס ואדווקאט. זה הוא המוצר החדש ביותר בסדרת חומרי ההדברה לחיות בית והינו מתאים לכלבים ולחתולים. לקולר אין ריח והוא עמיד בפני נוזלים. מוצר זה מתאים במיוחד לחתולים היוצאים לחצר ולכלבים הסובלים מאלרגיות לפרעושים, היות והוא נותן הגנה רציפה.

2. צוות הקליניקה מודה לד"ר גיל רוזן על הטיפול המסור והמקצועי שהעניק ללקוחותינו בשנתיים וחצי האחרונות ומאחל לו המון בהצלחה במרפאה הוטרינרית אותה הוא פותח בעיר נתניה.

3. אנו מאחלים בהצלחה לד"ר מירב סליוסרנקו שמחליפה את גיל והתחילה לעבוד במרפאתנו, ד"ר מירב סיימה את לימודיה בבית הספר קורט לרפואה וטרינרית של האוניברסיטה העברית. היא עבדה ועובדת במספר בתי חולים לרפואה וטרינרית באזור השרון. מירב היא תושבת מתחם בזל בו היא מתגוררת בשמחה עם בן זוגה עדי וצמד כלבות מהממות, צ'ילי ובל. אנו שמחים מאד על הצטרפותה של ד"ר מירב לצוות הקליניקה ומאחלים לה המון בהצלחה

 


 

 

  פינת האימוץ
 

לירון, יפהפיה דרומית, נולדה בספטמבר 2012 ובשלב כלשהו נזרקה מביתה.
מתנדבת שלנו מצאה אותה בתחנת דלק בערד, מלוכלכת ורעבה.
לירון ניגשה אליה מיד, הושיטה לה כפה מאובקת ושבתה את ליבה.
לירון תתאים לכל בית חם, עם או בלי ילדים, עם או בלי חתולים וכלבים נוספים.

מדובר בכלבה בינונית-גדולה, שהיא שיא העדינות והמתיקות (אפילו מתנדבת פעמיים בשבוע בבית אבות) ואנחנו מבקשים עבורה בית עדין ומתוק לא פחות.
מחוסנת ומעוקרת

 

פרטים נוספים בטלפון 0542031977

  בקרו אותנו ב:  

  

 

 

מבצע החודש  

החודש כל הקולרים לחתולים ולכלבים ימכרו בהנחה של 10% .   

 

                                                     בקר אותנו באתר: www.haclinicavet.co.il

עלון חדשות זה נשלח אליך בשל היותך לקוח של ההקליניקה, מרכז וטרינרי. אנו מכבדים את פרטיותך ולא נעביר את כתובת הדואר האלקטרוני שלך לאף גורם זר. כמו כן אנו מקפידים לשלוח אליך חומר בנושאים הקשורים למרפאה בלבד. במידה והינך מעוניין להסיר את כתובתך מרשימת התפוצה, אנא לחץ על הקישור בתחתית מכתב זה

 

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button