מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

ניתוח סירוס חתול

מתי מבצעים ניתוח סירוס לחתול?

מהן הסיבות לסירוס חתול

הסיבה העיקרית לסירוס חתול הוא מניעת התנהגויות שאינן מקובלות (בעולם המושגים שלנו, בני האדם) – כגון סימון בשתן, אגרסיביות ושוטטות ברחבי הבית בשעות הלילה. סירוס מפחית התנהגויות אלו ב-90% מהמקרים, כאשר 60% יחלו להתנהג כך מיד לאחר הסירוס.
סירוס גם חשוב מאוד לחתולים אשר יוצאים מחוץ לבית – שכן ראשית זו היא דרך לנסות ולהשתלט על פיצוץ האוכלוסין העצום שקיים בחתולי רחוב ומעבר לכך, חתול מסורס, יכנס לפחות עימותים עם זכרים אחרים ויעמיד את עצמו בפחות סיכונים, שכן הוא לא יהיה "עסוק" כל היום במציאת נקבות פוטנציאליות.
כמו כן, סירוס מפחית מאד את הסיכוי להידבק בלוקימיה ואיידס חתולים.

כיצד סירוס חתול מבוצע?

סירוס חתול הנו אחד הפרוצדורות הוטרינריות הפשוטות ביותר. הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה לאחר שהחתול מובא למרפאה כשהוא בצום של כ-8 שעות. לאחר גילוח וחיטוי האיזור, מבוצע חתך קטן על שק האשכים דרכו מוצאים לחלוטין את האשכים. מבוצעות מספר קשירות כירורגיות. בדרך כלל החתך הוא כה קטן, שאין צורך בתפרי עור והוא נסגר מעצמו תוך ימים בודדים.

בזמן הניתוח, הוטרינר וטכנאי הוטרינריה מפקחים על נשימות דפיקות לב, לחץ דם, ורמת החמצן של החתול.

מהו הגיל המומלץ לסירוס חתול?

ההמלצה הינה בדרך כלל לביצוע הניתוח בגיל 6 חודשים, אם כי מחקרים הוכיחו שניתן לבצע זאת גם בגיל צעיר יותר ללא השפעות שליליות ארוכות טווח כלשהן. אם זאת חשוב לדעת שחתולים שסורסו בגיל צעיר בדרך כלל לא יפתחו מאפייני מין משניים – כגון מבנה גוף שרירי יותר, לסת רחבה יותר, ושינויים במבנה הפין.

התאוששות מסירוס

לאחר הניתוח החתול מתעורר בחדר האשפוז שם יהיה תחת השגחה מלאה בנוחיות ובחום למשך כמה שעות. אנו מאמינים שלנוחות החיה יש חשיבות עליונה ומניעת כאב היא חלק בלתי נפרד מהטיפול בה. מכיוון שהפרוצדורה הנה מאוד קצרה ופשוטה, ההתאוששות בדרך כלל מאוד מהירה (כיום). לא אמורים להיות דימומים או נפיחויות באזור.
לא מומלץ לקלח את החתול שבועיים לאחר הפרוצדורה – עד להחלמה מלאה של החתכים

כמה מיתוסים

ככול שנסרס מוקדם יותר כך קל יותר למנוע התנהגויות בלתי רצויות – לא הוכח כנכון, ההפך, נמצא שבכל גיל בו מבוצע סירוס – עדיין יש השפעה חיובית על הפסקת השתנה (סימון) בבית ואגרסיביות

חתולים שסורסו בגיל צעיר יהיו ננסיים או קטנים יותר – לא נכון, אם כי, כפי שציינו קודם, הם אכן יהיו בעלי פחות מאפיינים זכריים (לסת רחבה ומסת שריר גדולה)

לחתולים שסורסו בגיל צעיר יהיה צינור שתן צר יותר, דבר מהגדיל את הסיכוי לבעיות של חסימת שתן – לא נמצא כנכון.

למידע אודות מחלות רבות נוספות ניתן לקרוא ב-אינדקס המחלות הוטרינרי.

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button