מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

ניתוח סירוס לכלב

מתי מבצעים ניתוח סירוס לכלב?

מהם היתרונות הרפואיים לסירוס?

ישנם כמה יתרונות רפואיים לסירוס והראשון והמשמעותי ביותר קשור לבלוטת הערמונית (פרוסטטה). הפרוססטה, בעקבות ההשפעה של הורמון הטוסטסטרון, הולכת וגדלה עם הזמן. בגיל מבוגר יותר, גדילה זו עלולה לגרום לאי נוחות רבה ואף לבעיה במעבר צואה. כמו כן זיהומים בפרוסטטה הנם קשים מאוד לטיפול. סירוס גורם להקטנה של הפרוסטטה – ומכאן שהבעיות הפוטנציאליות נמנעות – דלקות בפרוסטטה וגידול לא על רקע סרטני(benign hyperplesia).
כמו כן הסיכוי לסוגי סרטן שונים (באשכים ופי הטבעת והרניה פאריאנלית) המושפעים מהורמוני המין (טוסטסטרון) פוחתים בצורה משמעותית.

מהם השינויים ההתנהגותיים הצפויים לאחר סירוס כלב?

ההתנהגויות היחידות שמשתנות הן אלו הקשורות להורמוני המין. שובבות, חביבות ואינטראקציה עם בני אדם לא משתנים כלל. שוטטות (במטרה למצוא נקבות) מופחתת ב- 90%. אוננות על כלבים אחרים/חפצים או בני אדם פוחתת בכ-.70%, אגרסיביות כלפי זכרים אחרים יורדת בכ-60% וסימון בשתן פוחת בכ-50%.

כיצד מבוצע ניתוח הסירוס?

מבוצע חתך קצת מעל שק האשכים, דרכו מוצאים לחלוטין את שני האשכים. קושרים את כלי הדם והחתך נתפר בתפרים פנימיים או חיצוניים.

למה לצפות לאחר שחרור מהמרפאה?

לאחר הניתוח הכלב מתעורר בחדר האשפוז שם יהיה תחת השגחה מלאה בנוחיות ובחום למשך כמה שעות. אנו מאמינים שלנוחות החיה יש חשיבות עליונה ומניעת כאב היא חלק בלתי נפרד מהטיפול בה. בימים הראשונים יכולה להיות נפיחות בשק האשכים, אך במהרה שק האשכים מצטמק ונספג. במידה והכלב סורס בגיל מבוגר יתכן ששק האשכים ישאר כקפל עור קטן. רוב הכלבים מרגישים מצוין יום לאחר הפרוצדורה, אך מומלץ למנוע מהם במשך כמה ימים פעילות שובבית עד להחלמת החתך.

באיזה גיל כדי לסרס את הכלב?

הגיל המומלץ בדרך כלל הינו 6 חודשיים – גיל הבגרות המינית. סירוס יכול להתבצע בכל גיל החל מגיל חודשיים, כל עוד שני האשכים ירדו לשק האשכים. במידה ולא – זהו מצב הנקרא אשך תמיר ואז הסירוס עוד יותר מומלץ, עקב חשש להפיכת האשך הפנימי לגידולי עם הזמן – ניתן לקרוא כאן על אשך תמיר
כלבים אשר סורסו לפני גיל ההתבגרות (6 חודשים) יהיו בדרך כלל קצת יותר גדולים מכלבים שסורסו בגיל יותר מאוחר (טוסטסטרון אחרי גם על עצירת גדילת העצמות, כך שללא טוסטסטרון העצמות מפסיקות לגדול יותר מאוחר)
אותם שינויים התנהגותיים ובריאותיים רלוונטיים בכל גיל, כך שאף פעם לא "מאוחר מדי" לבצע סירוס.

האם הכלב יהפוך להיות שמן או "רדום"

אופייו של הכלב והתאבון אינם משתנים לאחר סירוס. אולם יש לזכור שברוב המקרים הסירוס מבוצע לפני גיל שנה, כך שבהחלט יתכן ששינוי התנהגות הקשור להתבגרות ולא לסירוס עצמו. כמו כן יש לדעת, כי הורמוני המין אחראים בין השאר על קצב חילוף החומרים (מטבוליזם), כך שיתכן בכלבים מסוימים תהיה השמנה עקב "המחסור" בהורמונים. שמירה על תזונה נכונה ופעילות גופנית מתאימה תמנע השמנה זו.

האם הוא עדיין יתעניין בנקבות?

העניין של הכלב בנקבות יפחת בצורה משמעותית, אך אם תהיה לידו נקבה מיוחמת הוא עדיין יכול להתגרות מאוד ממנה. עליה על כלבים אחרים בדרך כלל קשורה יותר לדומיננטיות, וגם כלב מסורס יכול לנהוג כך בסיטואציות שונות.

למידע אודות מחלות רבות נוספות ניתן לקרוא ב-אינדקס המחלות הוטרינרי.

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button