מרפאה וטרינרית בתל אביב- בפייסבוק מרפאה וטרינרית בתל אביב- בגוגל פלוס
מרפאה וטרינרית

ניוזלטר חודש נובמבר 2014

מגזין נובמבר 2014

החודש נפתח החורף באופן רשמי וזהו זמן מצוין להתחיל בהתכרבלות מפנקת עם בעלי החיים האהובים עליכם. אנחנו מזמינים אתכם הפעם להחכים אודות נושא שהוא קצת סוטה מהנושאים הוטרינרים ה"רגילים". ווירוס האבולה מעורר עניין רב בתקשורת וגורם למחלה קשה מאד בעיקר באפריקה אך גם באזורים נוספים, בחרנו לתת לכם מידע על קצה המזלג. לעומת זאת מקרה החודש הינו וטרינרי לחלוטין, הפעם נספר לכם על מחלה ייחודית בכלבה מיוחדת שעברה ניתוח מאתגר ומסובך. לקינוח לכבוד החורף המתכון החודשי יהיה מרק חמים ומפנק.

מקווים שתיהנו, תלמדו ותיישמו. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת. חורף חמים.

צוות הקליניקה 

כתבת החודש –  וירוס האבולה

וירוס האבולה הינו וירוס הגורם למחלה מדבקת קשה בבני אדם וגורמת לאחוזי תמותה גבוהים במיוחד (מעל ל 50% ), פרימטים (קופים) וחלק מחיות המשק. הווירוס מועבר בין בני אדם באמצעות רוק והפרשות של אדם או בעל חיים נגוע.

בשנה האחרונה חלה התפרצות גדולה ביותר של המחלה, בעיקר במערב אפריקה.

וירוס האבולה

תסמיני המחלה בבני אדם הינם חום גבוה, כאבי ראש, גרון, שרירים, בטן ובחילות קשות. בהמשך מתחילים דימומים מהמעי מאף ומפה וניתן להבחין בשטפי דם על גבי העור. הטיפול במחלה הוא בעיקרו תומך, בנוזלים היות ולא קיימת תרופה ספציפית למחלה. מוות מתרחש בדרך כלל כשבועיים מתחילת המחלה כתוצאה באובדן דם או מכשל איברים.

ווירוס האבולה מגן על עצמו באמצעות קפסולה והוא רגיש לחומרי חיטוי רבים, בסביבה הווירוס יכול לשרוד מספר שעות בלבד.

מחקרי שדה שבוצעו לאחרונה באפריקה מצאו כי עטלפי פירות הינם נשאים של המחלה, הם יכולים להדבק ולהפריש את הנגיף אך הם אינם מראים סמני מחלה. לעומתם דווקא קופים אינם נחשבים כמפיצי המחלה ולא משום שהם אינם נדבקים, הקופים דווקא רגישים מאד ולכן כאשר הם נדבקים המחלה גורמת להם לתמותה מהירה מאד והם אינם מספיקים להפיץ את המחלה. סמני המחלה בקופים הינם חום גבוהה, שטפי דם פנימיים וחיצוניים, שלשול דמי חולשה ומוות תוך כ 5 ימים בממוצע. חזירים לעומת זאת נמצאו כמעבירי מחלה, הם מראים סמנים קלינים קלים ולא לחלוטין ברור מה תפקידם בהפצת המחלה היות וידוע כי הם אינם יכולים להעביר לבני אדם את הנגיף אך הם כן יכולים להעבירו לקופים.

בנוגע לחיות בית,בשנים האחרונות בוצעו מספר מחקרים המראים כי כלבים באזורים נגועים יכולים להראות נוגדנים למחלה אך כלבים אלו אינם מראים סמנים קלינים של תחלואה וגם אינם משמשים כמפיצים של המחלה. בנוגע לבעלי חיים אחרים כגון שרקנים, עיזים וסוסים נצפו סמני מחלה קלים כאשר בעלי חיים אלו הודבקו באופן מכוון במהלך מחקרים אך בטבע לא נראו אף פעם בעלי חיים שנדבקו באופן ספונטני.

עד ליום זה לא דווח בכל העולם על כלב או חתול שחלו במחלה ונכון להיום לא נמצאו הוכחות לכך שכלבים השוהים במחיצתם של אנשים חולים יכולים להפיץ את המחלה אך כן ידוע כי כלב השוהה עם אדם חולה יכול לשאת על גבי פרוותו גורמים מדביקים של המחלה ולכן ההמלצה היא לבודד אנשים חולים גם מבעלי חיים.   

  פינת האימוץ

גבי ההורס הוא חתול ידידותי במיוחד, הוא הגיע לקליניקה לפני כחודש וחצי עם פגיעת עמוד שדרה אשר גרמה לו לנכות ולחוסר יכולת להשתמש בגפיו האחוריות.

בחודש וחצי האחרונים טופל גבי באמצעות "מנוחת כלוב " במרפאה שמטרתה היא ליצור איחוי ושיקום של הפציעה . גבי הוא חתול מאד ידידותי, הוא מחונך לצרכים ואוהב לתת ולקבל אהבה מכל הסובבים אותו.

 

גבי נכון להיום הוא חתול בריא אך גפיו האחוריות אינן מאפשרות לו לקפוץ לגובה ועשויות לסכן אותו ברחוב ולכן עליו למצוא בית והוא אינו יכול לחזור לחצר ממנה הגיע. גבי מחוסן, מסורס ומקסים וישמח לבית חדש. לפרטים נא צרו עמנו קשר.

 035440955

מ

מבצע החודש  

החודש ינתן כדור משחק מתנה לכל חתול המגיע לחיסון!

 עדכוני החודש

החודש החלנו לשווק מוצר חדש בשם Trifexis . טריפקס הינה תרופה המגיעה בצורת כדור והיא נותנת מענה יעיל ונוח לטיפול כנגד פרעושים, התוויה נוספת למוצר זה היא מניעת תחלואה בתולעת הפארקים בכלבים הרגישים לטיפול השגרתי בזריקה (כלבים שהינם MDR חיוביים).התרופה ניתנת אחת לחודש.

החודש הקליניקה השתדרגה ברכישה מכונת ספירת דם משולבת ומהמתקדמות בתחום הווטרינריה, Oxford Science- Genesis מכונה זו משלבת ספירה אנלוגית עם ספירה באמצעות קרני לייזר ומאפשר דיוק מקסימלי ומתן מדדים נוספים המאפשרים אבחון מחלות נוספות מדגימת הדם   

 

מקרה החודש – Hepatic Shunt

בלה, גורה פינצ'רית מעורבת מהממת הגיע אלינו לפני כשלושה שבועות כאשר היא קרסה באופן פתאומי במהלך טיול. בהגעה הייתה בלה חיוורת, התקשתה מאד בהליכה ונראתה חלשה מאד, בלה החלה לקבל טיפול תומך כאשר החשד הראשוני היה שמדובר בהרעלה או עקיצת חרק. במהלך הימים שלאחר מכן בלה הראתה שיפור והתדרדרות לסירוגין, דפוס התנהלות שאינו מתאים לא להרעלה ולא לעקיצה. בשלב זה החל לעלות חשד כי מדובר בבעיה מולדת כלשהיא הגורמת לבלה להיות כל כך חלשה.

בדיקות דם ייחודיות אבחנו כי בלה סובלת מפגם מולד נדיר הנקרא: hepatic shunt (Portosystemic shunt- PSS). פגם מולד זה גורם לכך שכל הדם ממערכת העיכול אשר אמור לעבור דרך הכבד ושם לעבור "ניטרול " רעלים יוצר מאין מעקף וחוזר למערכת העיכול ללא ניקויו. כתוצאה מכך רעלנים רבים נאגרים במחזור הדם וגורמים לחולשה ולסימנים עצביים קשים.

תרשים כלי הדם העוקף את הכבד (shunt)

בלה עברה בדיקת CT על מנת למצוא את מיקומו המדויק של המעקף. לאחר ייצובה שלקח כשבועיים, כאשר בלה כבר חזקה וחיונית בוצע ניתוח תיקון. במהלך הניתוח נעטף הוריד ה"עוקף" בנייר צלופן רפואי. פעולה זו יוצרת רקמת צלקת ועיבוי וכך גורמת לסגירה איטית של המעקף ומאפשרת לגוף להסתגל לשינוי בזרימת הדם. לאחר ניתוח ארוך ומאתגר בלה החלה להתאושש, היא עדיין מקבלת טיפול רפואי בבית, היות ועדיין קיימת זרימת דם אשר עוקפת את הכבד. הצפי הוא שלאחר כ 6 שבועות בלה תוכל בהדרגה לרדת מהטיפול הרפואי ולהתחיל להתנהג ככלבה רגילה.

בלה המהממת מתאוששת נפלא, היא כלבה שמחה ואהובה. אנחנו מאחלים לה המון בהצלחה ומצפים בקוצר רוח כבר לתוצאות טובות בבדיקות הדם הבאות.

למידע נוסף אודות hepatic shunt ומחלות נוספות בקרו באינדקס המחלות שלנו באתר הבית. 

 מרק עוף חורפי 

– 150 גרם חזה עוף שהורתח במים 20 דקות (ללא עצמות)

– 2 כוסות מהמים בהם בושל העוף

– 1 גזר חתוך לקוביות

– 3 כפות תירס קפוא או מקופסת שימורים

– 3 כפות תרד קפוא (אם לא אוהבים אפשר לוותר)

הכנה:

יש לחתוך לחתיכות את חזה העוף ולהוסיף יחד עם התרד הקצוץ לציר העוף ולחמם הכל יחד. יש לוודא כי המרק לא חם מדי לפני המזיגה לקערות

 

 בתאבון

לקריאה על מתכונים נוספים לחצו כאן

 


 וידיאו החודש

לחצו כאן לערוץ Youtube של הקליניקה – וצפו בעוד המון סרטונים משעשעים עם חברינו הקטנים 

 


  לחצו כאן לקריאת ניוזלטרים קודמים של הקליניקה


  בקרו אותנו ב:  

  

 

 

 

 

                                                     בקר אותנו באתר: www.haclinicavet.co.il

עלון חדשות זה נשלח אליך בשל היותך לקוח של ההקליניקה, מרכז וטרינרי. אנו מכבדים את פרטיותך ולא נעביר את כתובת הדואר האלקטרוני שלך לאף גורם זר. כמו כן אנו מקפידים לשלוח אליך חומר בנושאים הקשורים למרפאה בלבד. במידה והינך מעוניין להסיר את כתובתך מרשימת התפוצה, אנא לחץ על הקישור בתחתית מכתב זה

 

הדפס
 |  שלח לחבר
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
מרפאה וטרינרית בתל אביב

‪Google+‬‏

Call Now Button